Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Fransa´nın çılgın projesi

Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Eiffel kulesi, dünyanın en büyük ağacına dönüştürülecek. “Demir kafes” görüntüsünden çıkarılarak dünyanın “ekoloji sembolü” yapılmak istenen kule için ilk prototip çalışmaları geçen ay tamamlandı.

600.000 bitkiyle sarılacak olan kuleye 378 ton ek yük binmiş olacak. 327 m yükseliğindeki “yeşil anıt” aynı zamanda “Paris’in akciğeri” işlevi de görecek.

MALİYETİ 72 MİLYON DOLAR

Ginger mühendis grubunun gerçekleştireceği, Vinci grubunun destek vereceği ve ünlü mimar Claude Bucher’nin görev alacağı 72 milyon euroluk projenin bütün aşamalarının tarihleri belirlendi.

Fidanlar, Haziran’a kadar yetiştirilecek, daha sonra kuleye yerleştirilecek. Bitkilerin Şubat 2013-Ocak 2014 arasında büyümesi, 2014-15’te ise iyice yayılması öngörülüyor.

SOLAN BİTKİ YENİLENECEK

Kuleyi saracak olan bitkiler, kenevirden ağlarla Eyfel’in demirlerine tutturulacak ve ceplere yerleştirilecek. Sulama, 12 tonluk kauçuktan yapılma borularla gerçekleştirilecek. Özel bir ekip, solan bitkileri düzenli olarak yenileriyle değiştirecek. Bu devasa bitki anıtının çevreye saldığı karbondioksitten daha fazlasını emmesi bekleniyor. Yine bu proje kapsamında, Askeri Okul ile Seine nehri arasına 600 ağaç ekilecek.