Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İnşaatçılardan ortak bildiri

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) düzenlediği Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi, geçen Kasım ayında İstanbul’da gerçekleştirildi. ‘Küresel Rekabet ve Sürdürülebilirlik’ temasıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen zirveye Avrupa’dan 65 konukla Türkiye’den sektörün önemli isimleri katıldı.

Moderatörlüğünü Avrupa İnşaat Malzemesi Üreticileri Konseyi’nden Chris Hamans ve İTÜ Enerji Enstitüsü’nden EUbuild EE Araştırmacısı Ebru Acuner’in yaptığı çalıştaya yerli konukların yanı sıra Avrupa Birliği temsilcileri ve Balkan ülkelerinden konunun uzmanı 65 yabancı konuk katıldı. Çalıştay sonucunda hazırlanan ‘Binalarda Enerji Verimliliği için Hükümetlerin İtici Gücüyle Hareket Zamanı’ başlıklı deklarasyon, İMSAD ve Balkan ülkeleri temsilcileri tarafından imzalandı.

ENERJİ AJANSI TALEBİ

Deklarasyonda, ortak terminoloji, gelişmelerin takibi, geleceğe dönük planlar, destekler, finansal yöntemler, tüketicinin farkındalığı, krizden çıkış yolu gibi adımların gerçekleştirilmesi ve koordinasyonu için bağımsız ve etkin bir Enerji Ajansı veya Enerji Verimliliği Merkezi kurulması önerildi.

Deklarasyona İMSAD, Arnavutluk AB Enerji Verimliliği Merkezi (EEC), Bosna Hersek Saraybosna Kantonu Ekonomi Odası (CESC), Makedonya Enerji Verimliliği Merkezi (MACEF), Karadağ İşverenler Federasyonu (MEF) ve Sırbistan Belgrad Ticaret Odası imza attı.

11 maddelik deklarasyonda öne çıkan maddeler şöyle:

Destekler: İnşaat sektörüne yönelik sağlam temelli bir pazar oluşturulabilmesi ve iyi örneklerin oluşabilmesi hükümetler tarafından mutlaka teşvik edilmeli.

Finansal Yöntemler: Enerji verimliliğinin teşviki için AB’de yıllardır uygulanan çeşitli finansman yöntemleri geliştirilmeli ve yeni yöntemler sunulmalı.

Kamu Binaları: Enerji verimliliğinde en iyi örnekler kamu binaları olmalı. Kamu İhale Kanunu, kamu-özel sektör işbirliğine uygun olacak şekilde değiştirilmeli.

Veriler: Veri paylaşımı, veri yönetimi ve denetlenmesi hak ettiği önemi görmeli, sürdürülebilir kalkınma için Entegre Bilgi Sistemleri (IMIS), bilgi ağları kurulmalı.

Sonuç: Bu aksiyonların gerçekleştirilmesi ve koordinasyonu için, mevcut yapılar dışında, konunun güçlü bir sahibi bulunmalı. Bağımsız, güçlü ve etkin bir Enerji Ajansı/ Enerji Verimliliği Merkezi kurulmalı.