Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kahire Havaalanı Limak İnşaat´ta

Limak İnşaat tarafından gerçekleştirilecek Kahire Uluslararası Havaalanı’nın yenilenmesi ve yolcu kapasitesinin artırılmasına ilişkin projenin imzaları atıldı.

Limak İnşaat’ın üstlendiği Kahire Uluslararası Havalimanı TB2 Terminali Projesi’nde inşaat için geri sayım başladı. Limak İnşaat tarafından gerçekleştirilecek Kahire Uluslararası Havaalanı’nın yenilenmesi ve yolcu kapasitesinin artırılmasına ilişkin projenin imzaları geçen ay düzenlenen törenle atıldı.

KAPASİTE İKİ KATINA ÇIKACAK

Limak İnşaat ve GMR ortak girişiminin 387 milyon dolar tutarındaki teklifle ihalesini kazandığı proje; gerçekleştirilecek yenileme ve ilave yatırım çalışmaları sonucunda Kahire Uluslararası Havalimanı TB2 Terminali’nin yıllık yolcu kapasitesinin 3,5 milyondan 7,5 milyona yükseltilmesini kapsıyor.

Proje, pistlerin Airbus 380 tipi dev yolcu uçaklarına hizmet verilebilecek şekilde büyütülmesini de içeriyor. Yaklaşık 340.000 m² alanda yapılacak düzenleme; apron, taksi yolu ve bağlantı yollarının yapımını; mevcut terminal binasına entegre edilecek yeni terminal binası, otel ve yeni bir iskele bloku inşasını kapsıyor.

Proje kapsamında, yaklaşık 168.000 m² lik kapalı alan inşaatının gerçekleştirilmesinin yanı sıra saatte 4.400 kapasiteli bagaj elleçleme sistemi gibi ürün sistemlerinin temini de yer alıyor.

ÜÇ YILDA TAMAMLANACAK

Limak Holding İcra Kurulu Üyesi ve Limak İnşaat Genel Müdürü Feyiz Genç de “İnşaatı 3 yıl içinde tamamlayacağız. Ardından bir yıl boyunca, inşa ettiğimiz tesislerin işletme, bakım ve onarımını üstleneceğiz. Ayrıca İdare olarak Cairo Airport Company’nin talep etmesi halinde bir yıl daha bu işleri sürdürme hakkımız bulunuyor” diye konuştu.