Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kalestone Ford Yaşam Merkezi’nde

Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Sosyal Yaşam Merkezi’nin iç ve dış kaplaması Kalebodur ürünü Kalestone’la yapıldı.

Kalestone, Kocaeli sakinleri ve Ford Otosan çalışanlarının kullanımı için inşa edilen yaşam merkezinin zeminlerinde ve ıslak hacimlerin düşey yüzeylerinde taş kesme düzeninde uygulandı.

İç mekanda, dış mekanın sürekliliğini sağlamak amacıyla kullanılan 30x60cm ebatlarındaki, koyu gri renkli ürün, porselen yapısı ile tesisin yoğunluğundan kaynaklanan dayanıklılık ve bakım sorunlarına da çözüm getirdi.

DOÐALLIÐI TERCİH SEBEBİ

Kalebodur Marka Müdürü Bahadır Borand, Kalestone’un, porselen seramik olmasına rağmen, twinpress tekniği ile üretildiği için kendisini tekrar etmeyen bir yüzeye sahip olduğunu ve renkleri sayesinde doğal malzemeye oldukça yakın bir görünüm sergilediğini ifade etti.

Borand, “Ürüne hakim olan doğallık, Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Sosyal Yaşam Merkezi’nin genelinde kullanılan tuğla, ahşap, bakır gibi doğal malzemelere son derece uyum sağlayarak Kalestone’un tercih edilme nedeni oldu.” diye konuştu.

ÇOK KULLANIMLI MERKEZ

Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Kültür ve Yaşam Merkezi, Gölcük’te Ford Otosan arazisine komşu olan parselde yer alıyor. Merkez, spor salonu, fitness salonları, 180 kişilik konferans salonu, hobi atölyeleri, sergi salonu, kafeterya, gözlem kulesi ve açık spor alanlarını içeriyor. Merkez, TeCe Mimarlık’tan Tülin Hadi ve Cem İlhan tarafından projelendirilmişti.

TeCe MİMARLIK, FORD YAŞAM MERKEZİ PROJESİNDE NEDEN KALESTONE’U SEÇTİ?

“Tesis tasarımının genelinde doğayla güçlü bir ilişki kurulmak isteniyordu. Manzaraya yönelen geniş şeffaf yüzeyler, iç ve dış mekan ilişkisinin sürekliliğini sağlıyordu. Yapının içinde olup dışarıyı seyrederken, aynı anda adeta dışarıda olma hissi de yaşatılmak isteniyordu. Kalestone birkaç açıdan bu ihtiyacı karşılıyordu: boyutları, rengi, pürüzlü yüzeyi. Yapının genelinde kullanılmış olan ahşap, tuğla, çelik gibi doğal malzeme gamına çok rahat bir şekilde eşlik edebiliyordu. Doğal olmakla beraber hepsi endüstriyel işlemlerden geçmiş malzemelere kendi endüstriyel karakteri ile çok iyi uyum sağladı. Görsel etkisinin yanı sıra yoğun kullanıma rağmen kolay bakıma elverişliliği önemli bir tercih nedeni oldu.”

TeCe Mimarlık Hakkında

Mimarlık faaliyetini Tülin Hadi ve Cem İlhan yönetiminde sürdüren grup 1992’de kuruldu. Bugüne kadar ürettikleri projelerin konu ve ölçeklerindeki çeşitlilik aynı zamanda sezgi, bilgi ve görgünün birlikte şekillendirdiği bir tasarım anlayışını sergiliyor ve eleştirel bölgeselciliğin etkisi gözleniyor. Grubun etkinlik alanı kentsel tasarım, mimari tasarım, iç mimarlık ve danışmanlık hizmetleri gibi geniş bir yelpazeye yayılıyor.

TeCe Mimarlık ve Danışmanlık Ltd. Şti. hizmetlerini Caddebostan’daki ofisinde sürdürüyor. TeCe Mimarlık konusuna hakim, mimari tasarımı zedelemeden destekleyen mühendislik grupları ile işbirliği yapıyor.

“Bir mimarlık atölyesi anlayışı içinde ele alınan her tasarım konusu kendine has yeni bir durum ve yeni bir başlangıçtır. Aynı zamanda klişe çözümlerin önerilemeyeceği bir problemdir. Her yeni tasarım, o yere özgü teknolojik olanakları, malzemeyi, renk ve iklimi temel alır. Böyle bir yaratım sürecinde geçici ve modacı yaklaşımlar en baştan reddedilir. Bunun yerine varlık, doğa ve insanı merkez alan bir felsefe benimsenir. Kullanıcıların gereksinimleri konusundaki duyarlılık daima ön planda tutulur. Tasarım sürecinde ekonomik çözümler sunmak bir ön koşuldur. Bunun başlıca nedeni, malzeme ve kaynakların sürekli azaldığı bir dünyada teknoloji ve biçim gösterisini baş tacı eden anlayışların artık kabul edilemez oluşudur.” TeCe Mimarlık