Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Konut satın almada kredi eğilimi

Tüketicilerin konut satın alma eğilimi ve tercihlerini gösteren ING Mortgage Barometre’nin Kasım 2011 sonuçları açıklandı. ING Bank’ın İstanbul Bilgi Üniversitesi ve IPSOS işbirliğinde gerçekleştirdiği ING Mortgage Barometre, Ekim ayındaki 6 puanlık sert düşüşün ardından 2 puanlık yükselişle 78’i gösterdi.

Kasım ayı boyunca 14 ilde 810 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen görüşmelerde, tüketicilerin konut satın alma eğilimleri ve tercihleri, bu tercihleri etkileyen dinamikler ve ekonomi ile ilgili beklentileri ölçülerek, konut piyasasının nabzı tutuldu.

UZUN VADEDE EV ALMAYI DÜŞÜNENLER ÇOÐUNLUKTA

Barometre’nin Kasım ayı sonuçlarına göre piyasa koşulları değerlendirildiğinde mevcut durumu konut alımı için uygun bulanların oranı Ekim ayına oranla 2 puanlık yükselişle % 33 olarak gerçekleşti. Gelecekte konut satın alma eğilimi de Ekim ayına kıyasla yükseliş göstererek % 55’i gösterdi. Ankete katılanların % 76’sı bir yıldan sonra ve daha uzun vadede ev almayı planladıklarını belirtti.

Araştırmada öne çıkan diğer bir başlıksa konut satın alırken kullanılacak kaynaklarla ilgili. Buna göre, konut satın alınırken kullanılacak kaynaklar listesinin başında Kasım ayında kredi, özellikle de banka kredisi yer alıyor.

KONUT KREDİSİNE 998 TL PAY

Banka kredisi kullanacağını belirtenlerin % 48’i evin değerinin % 50-70 arasını kredi ile karşılamayı düşünüyor. Çalışmaya katılan tüketiciler, Kasım ayında krediye aylık ödenebilecek ortalama taksit tutarının 998 TL olduğunu belirttiler. Ekim ayında aylık taksit tutarı 1.164 TL olarak belirlenmişti. Ortalama olarak 77 aylık vade ile ev tercih edilirken, alınması düşünülen ev fiyatı ortalama 116.700 TL olarak öne çıktı. Bu rakam Ekim ayında 115.400 TL idi.

Tüketiciler konut tercihlerini sıfır daireden yana kullanırken, hedef kitlenin % 71’i bizzat kendisine veya eşine ait bir konutta yaşamakta olduklarını ve mevcut konutlarını ortalama 11 yıl önce satın aldıklarını belirtti.