Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Pakistan´a yeni şehir

Pakistan, inşası yaklaşık 20 yıl sürecek yeni bir şehir kuruyor. Ülkenin sanayi ve ticaret merkezi olan kenti Karaçi’ye 50 km uzaklıkta olacak DHA City’nin inşasına bu yıl başlanacak. İlk aşamada birincil inşaat tesislerinin kurulacağı projenin 2030’da tamamlanması hedefleniyor. Prof. Spiro Pollalis’in ‘baş planlayıcı’ olduğu projenin tasarım yarışmasını geçen yıl İskoç inşaat firması RMJM kazanmıştı. RMJM projeyi, Yunan Doxiadis ve Hindistanlı Osmani ortaklığıyla birlikte yürütecek. RMJM ve Doxiadis firmaları 1960’ta da İslamabad’ın masterplanını birlikte yapmıştı.

50 BİN KONUTLUK PROJE

21. yüzyılın model şehri olarak görülen ve yerel koşullara adapte edilerek yapılan planlama, ülke için dönüm noktası niteliğinde… Pakistan Savunma Konut İdaresi’nin yaptırdığı kentin masterplanı 50.000 konut ve ticari merkez, sağlık ve yüksek öğretim kurumları, tema parklar, kongre merkezi, spor ve dinlenme tesisleri, perakende dükkanları, restoranlar ve tatil köylerinden oluşuyor.

TRAFİÐE KAPALI KENT MERKEZİ

Şehir, ülkenin Sindh bölgesinin ikinci en büyük şehri Haydarabad’a doğru uzanan bir şekilde planlandı. Kentin masterplanında esas olarak sürdürülebilir tasarım ilkeleri üzerinde duruldu ve bu ilkelerin tüm şehir genelinde uygulanmasına çalışıldı. Kent merkezi sakinlerinin yaşam kalitelerinin yüksek tutulması amacıyla özellikle çarşı merkezi araçlara kapalı bir yaya alanı, bahçeli avlular, çeşmeler ve meydanlarla şekillenecek.