Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

SAF Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Genel Müdürü Oray Demirel

Akasya Acıbadem gibi 650 milyon dolarlık bir yatırımı yapma kararı nasıl alındı? Karar alma sürecinde 5 ortaklı bir oluşum olan Saf Gayrimenkul nasıl bir yol izledi?

Üsküdar’ın, Kadıköy ilçesiyle sınır bölgesinde bulunan Akasya Acıbadem projesinin bulunduğu yer bir zamanlar fabrikalar bölgesi olarak anılıyordu. Türkiye’nin önemli otomobil fabrikalarından birinin bulunduğu bölgede tam manasıyla bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirme fırsatıyla karşı karşıya gelinmişti. Şehrin merkezinde endüstriyel bir alanın, üstelik büyük bir sanayinin ve onun getirdiği çevresel olumsuzlukların sonlandırılması ve yerine koru ve göletleriyle, Anadolu bölgesinin en önemli Alışveriş ve Yaşam Merkeziyle, geniş yeşil alanları ile uluslararası standartlarda bir “dünya projesi” geliştirme fırsatı doğmuştu. Boğaziçi Köprüsü´yle, E-5’in kesiştiği en önemli kavşakta, tarihten beri senatoryumlara merkez olmuş Küçük Çamlıca eteklerinde böyle bir yatırım yapmanın ekonomik değeri yanında sosyal değeri de göz ardı edilmemeli. Arazinin konumu, yapısı ve üzerindeki endüstriyel yapılar etüt edildikten sonra harekete geçmek çok güç olmadı. Konsorsiyumun liderlerinden Sinpaş’ın elit ve tematik yaşam alanları deneyimini, Akmerkez’in başarısını Anadolu yakasına taşımak isteyen Akkök Grubu’nun tecrübeleriyle birleştirerek yatırım yapma kararı alındı.

Bu yatırım için lokasyon neden Acıbadem?

Karma konseptli projemizin kuşkusuz en değerli parçası üzerindeki 85.000 m2 lik kiralanabilir alana sahip alışveriş merkezi. Bu boyutta bir yaşam merkezi önemli arterlerde, kavşaklarda ancak verimli olabilir. Bugün için Boğaziçi Köprüsü’nün Anadolu çıkışından hemen sonra Harem – Ankara sapağı İstanbul’un en önemli kavşaklarından biridir. AVM yatırımı için 3 önemli şart olan lokasyon-lokasyon-lokasyon burada tartışmasız bir şekilde karşılandı. Yakın gelecekte, raylı sistemler Anadolu – Avrupa geçişi, tüp geçit, TEM bağlantı noktası gibi önemli kesişim noktaları projemize komşu sınırlarda hayata geçecek. Acıbadem ayrıca yerleşim olarak Anadolu yakasının en seçkin semtlerinden biri… Buranın tertemiz havası ve bölgenin elit yaşayanları projeyle iyi bir sinerji oluşturacak.

Yatırım kararı alındığında analiz edilen ve mantıklı bulunan öngörülerin sağlaması bugünlerde yapılıyor. Öngörülerinizin ve beklentilerinizin üzerinde miydi gerçekleşenler? Proje boyunca şaşırdığınız gelişmeler yaşandı mı?

Proje en başında planlandığı ve öngörüldüğü gibi gelişiyor. Geriye baktığımızda şunu da öngöremedik ya da şunu da gerçekleştirseydik diyebileceğimiz hiçbir unsur bulunmuyor. İnşallah, böyle de tamamlanmasını umut ediyoruz.

Hedef alınan sosyal grup hangisiydi? Talepler hangilerinden geldi?

Projemizde 30-55 yaş grubu arasında tek ya da iki çocuklu, yüksek eğitimli profesyoneller veya iş sahipleri, A plus ve A-B sosyo ekonomik üst grupta müşteri profili hedeflendi ve bu hedef Acıbadem’in kendi içinden ve Bağdat Caddesi’nin seçkin semtlerinden büyük ölçüde karşılandı. Örnek bir istatistiki bilgi vermek gerekirse: Meslek analizinde % 28 firma, serbest meslek sahibi ve işletmeci % 27 üst düzey yönetici, bankacı, mühendis; % 6 doktor müşterilerin yanı sıra profesyonel sporcu ve yöneticileri, yurt dışı ikamet eden yatırımcılar bulunuyor.

Proje lansmanında konut veya ofis satın alan müşterileriniz bugün ne kadar kazandılar, yarın ne kadar kazanacaklar sizce?

İki yıl önce başladığımız satışlarda bugün rayiç olarak 2 katını aştığını söyleyebiliriz. Alım satım devirlerinde bu artışı realize eden müşterimiz de oldu. Fakat büyük çoğunluk yatırımlarını tutmayı ve projede yaşamayı düşünüyor. Bugün AVM ve yaşam merkezinin bulunduğu Kent Etabı’nda fiyatlar 5-6 bin dolar seviyelerinde. Esas değer artışının AVM açılışıyla gerçekleşeceği konusunda herkes hemfikir. İstanbul’da muadil diyebileceğimiz bir-iki projede bugünkü fiyatlarımızın 2-3 katı telaffuz edildiğine göre ciddi bir yatırım fırsatı sunduğumuzu söyleyebiliriz. Projemizin % 8’inden az bir konut stoğumuz home office, rezidans ve teras bloklarımızda mevcut. Stokların satışı için bir çaba içine girmeyi gerekli görmüyoruz. Şirketimizin finansal açıdan böyle bir gereksinimi olmadığı gibi her geçen gün stokların primlenmesi de bir gerçek. Yakın çevrem bu fırsatı değerlendiriyor ve okuyucularınıza aynı fırsatı değerlendirmelerini öneriyorum.

PROJE MÜDÜRÜ: ULVİ DİKBAŞ

SATIŞ MÜDÜRÜ: TOLGA BIYIKLIOÐLU