Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Sapa Yapı Sistem Türkiye

Dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteren, büyük bir uluslararası grubun parçası olan ve alüminyum profil alanında çalışan Sapa Yapı Sistem, Avrupa’nın en büyük alüminyum yapı sistemleri üreticisi…

Türkiye’de13 yıldır faaliyet gösteren ve mimari alüminyum sistemler konusunda sektörün öncü firmalarından olan İsveç merkezli Sapa Yapı Sistem; çoğunlukla proje bazlı çalışan ve bu projeler için özel ürünler geliştiren, mimarlar, danışmanlar ve diğer proje ortakları ile iletişim halinde olan bir yapılanmaya sahip. Böylece ileriye dönük ve yüksek performanslı, müşterilerin konforlu şekilde kullanabileceği ve çok yüksek yapı koşullarında bile rahatlıkla kullanılabilen sistemler sunuyor.

PROJEDE TERCİH EDİLME SEBEPLERİ

100 metrenin üzerindeki bir kulede yüksek performanslı olarak sürme sistem kullanılması

“Bugüne kadar yüksekliği 100 metrenin üzerindeki yapılar için sürme sistem uygulaması düşünülmezken, Akasya Acıbadem projesi için, yapıların maruz kalacağı hava şartlarına bağlı olarak 165 m yükseklikte yüksek performans gerektiren sürme sistem kullanılması bizlerden talep edildi. Belirlenen simülasyon değerleri üzerinden çalışmaya başladığımızda özellikle kule bloklarında ciddi kuvvetlerin olduğunu fark ettik.

Projede doğrama, sürme ve cephe sistemlerinin kullanılması isteniyordu. Özellikle belirtilen hava şartlarına bağlı olarak kullanılacak sürme sistemin piyasada örneği olmayan bir yüksek performansa sahip olması gerektiği anlaşıldı. Proje ile eşzamanlı devam eden Ar-Ge çalışmalarımızda 1350 Pascal su geçirimsizlik değeri olan Confort 160 sürme sistemini proje müelliflerine sunduk ve yapılan testler ile sistemin beklenen yüksek performansını sağlamasının ardından işi aldık. “

İlk etabın ardından ikinci etapta da piyasanın en iyi performanslı ürünlerinin sunulması

“Projenin ikinci etabı için de aynı performans değerlerinin isteniyor olması ve rakip firmaların bu performans değerlerine yaklaşamaması sebebiyle bu etapta da Sapa ürünleri tercih edildi. Halen Sapa bu kadar yüksek performanslı sürme sistemlerini üreten tek üretici firma konumunda.

Confort 160 sürme sistemimizin dışında Elegance 52 cephe ve ışıklık sistemleri ve Avantis 55 doğrama sistemi ve Confort 125 sürme sistemler de projede kullanılan diğer sistemlerimiz.”

Limitör uygulaması ile kullanıcılara güvenli doğal havalandırma imkanı sağlanması

“Sistemler üzerinde proje için özel geliştirilen limitörlerin adapte edilmesi ile kanatlar belirli bir mesafede açılabildi ve istenen doğal havalandırma bu sayede sağlandı.”