Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Şerifoğlu Parke

PROJENİN ÖNEMİ

“Projeye başlandığında, yetkililer kadar biz de çok heyecanlıydık. Anadolu yakasına ses getirecek ve her detayı ince ayrıntılarla düşünülmüş bir projede yer almak bizim için de fevkalade mutluluk ve gurur verici bir durumdu.”

KULLANILAN ÜRÜNLER

Projede seçim kriterimizden biri her beğeni ve zevke hitap eden renkler seçmekti. Proje aşamasında farklı renk ve ürünler üzerinde gerek mimari ekip, gerek bizim tarafımızdan bazı çalışmalar yapıldı. Sonuç olarak, her zevke hitap edebilecek, 3 farklı renk tonuna karar verildi ve konseptler buna göre oluşturuldu. Projede iki farklı ağaç seçildi ve üç farklı renk seçeneği sunuldu. Salonlarda mekanın genişliği göz önüne alındığında ortamı daha ferah göstermesi açısından Plank, odalarda metraj daha küçük olduğundan ve mekânı daha geniş göstermek adına parçalı ürün tercih edildi ve 3 Strip ebat kullanıldı.

Proje, numune daire aşamasına gelindiğinde 3 farklı konseptte müşterilere sunuldu:

Doğal ahşabı seven ve ağacın natürel renginden uzaklaşmak istemeyen, kendine özgü sıcak kahve dokusunu yaşamak isteyenler için; Afrika kökenli “Natürel IROKO” ağacı

Aydınlığı ve ferahlığı sevenler için, meşenin eşsiz dokusunun beyaz-gri tonlarla modernize edildiği farklı bir tasarım; “MEŞE R-56” (Yıkanmış meşe)

Koyu tonların mekana kattığı zenginliği yaşam alanlarına taşımak isteyenler için, meşenin hareli dokusuna iddialı bir görünüm kazandıran iddialı bir tasarım; “MEŞE R-40” (Wenge rengi meşe)

ŞERİFOÐLU PARKE’NİN ÖZEL RENKLERİ

Her firmada bulabileceğiniz doğal ağaç tonları, kendi içlerinde ağacın yapısı ve menşesi kaynaklı renk ve doku farklılıkları gösterse de hemen hemen aynıdır. Bunun dışındaki renk uygulamaları firmalara özel olup, ancak o firmaların kendi bünyelerinde yer alan özel çalışmalardır. Ağırlıklı olarak seçilen ürünler Şerifoğlu Parke’ye özel renk çalışmaları olup, tasarım serimiz kapsamındadır. Bu nedenle böylesine güzel bir projede, bize özel ürünlerin kullanılması ve konut sahipleri tarafından da ağırlıklı olarak tercih edilmesi bizim için çok önemlidir.

DENEYİM

Ürünler seçildiğinde, gerek bizim gerekse görüştüğümüz proje yetkililerinin tahmini, Iroko ağacının yumuşak renk tonu ve dekorasyonda yakaladığı rahat uyumdan ötürü daha fazla tercih edileceği yönündeydi. Ancak proje genelindeki genel dağılıma bakacak olursak, açık ve koyu tonlar, ara renk tonu olan Iroko ağacına göre daha çok tercih edildi.

UYGULAMA VE TEKNİK ÇÖZÜMLEMELER

Koru etabında, planlanan üretim-sevkiyat ve montaj programına, şantiye koşulları elverdiği müddetçe uyuldu. 6 ay içinde sevkiyatlar partiler halinde tamamlandı. Göl Kule etabında ise sevkiyat ve montajlarımız hala devam ediyor.

Yüksek kalite anlayışı ve proje büyüklüğü dikkate alındığında, gerek şantiye şartları, gerekse montaj aşamasında karşılaşılan bazı aksaklıklar, montaj ekiplerimizin teknik bilgisi ile beraber, Akasya projesinde emeği geçen tecrübeli mühendis ve mimar kadrosu yardımı  ile kolaylıkla aşıldı.