Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Seul´un “Bulut”una şimşek çarptı

Hollandalı yapı firması MVRDV’nin Güney Kore’nin başkenti Seul’de yapılacağını açıkladığı ikiz kuleler, tasarımı nedeniyle tartışmalara yol açtı. Firmanın yayınladığı The Cloud (bulut) isimli projenin fotoğrafları 11 Eylül saldırılarını anımsattığı için özellikle Amerikalıların tepkisini topladı.

MVRDV firmasının tasarladığı ikiz gökdelenlerin tam ortasında bulunan “pikselleşmiş bulut” kısmı dikkat çekiyor. İki binayı birbirine bağlayan bu kısımda yüzme havuzları, restoranlar, kafeler ve spor salonlarından oluşan bir yaşam merkezi yapılması planlanıyor.

FİRMADAN ÖZÜR

Biri 260 diğeri 300 m yükseklikte iki dev kuleyi içeren projenin uluslararası basında da tepki görmesi üzerine MVRDV firması bir açıklama yaparak 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerinden özür diledi. Saldırılarda yıkılan Dünya Ticaret Merkezi kulelerini anımsatan bir tasarım amaçladıklarını savunan firma, projenin tasarımında da bu benzerliğin fark edilmediğini öne sürdü.

Firma, kuleleri birleştiren ‘bulut köprüsünün’ kent sakinleri için güneş ışığı, dış mekan, yaşam kalitesi gibi parametreler dikkate alınarak tasarlandığını belirtti. Gelecek yıl başlaması planlanan projenin bu tartışmalardan sonra değiştirilip değiştirilmeyeceği ise henüz belli değil.