Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Tabanlıoğlu´na RIBA Mimarlık Ödülü

Birleşik Krallık Mimarlık Enstitüsü’nün (RIBA) 2011 Mimarlık Ödülü’ne layık görülen Tabanlıoğlu Mimarlık, bu başarısını geçen ay düzenlediği özel bir davetle kutladı. Foster and Partners, Zaha Hadid ve David Chipperfield gibi dünyanın en ünlü mimarlarına ait 13 proje ödüle layık görüldüğü RIBA ödüllerinde, Murat Tabanlıoğlu ve Melkan Gürsel Tabanlıoğlu`nun liderliğinde çağdaş projeler geliştiren Tabanlıoğlu Mimarlık, “Loft Bahçe” ile bu 13 proje arasında yer aldı. Tabanlıoğlu Mimarlık bu başarı ile aynı zamanda “RIBA ödülü alan ilk Türk firma” oldu.

Tabanlıoğlu Mimarlık’ın bu başarısı onuruna, İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda, ödül aldığı Loft Bahçe projesinin sergilendiği bir resepsiyon düzenlendi. Geceye, Tabanlıoğlu Mimarlık’tan Murat Tabanlıoğlu ile Melkan Gürsel Tabanlıoğlu ve Loft binasını yaptıran Akfen’in Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ile iş dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

Loft binasının mimarı Murat Tabanlıoğlu ödülü almış olmaktan çok memnun olduklarını belirterek “Türkiye’den de tek ödül bu esasında. Bu yüzden çok önemli” diye konuştu. Akfen Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın da Loft Bahçe’yi hayata geçirmiş olmaktan gurur duyduğunu belirterek, mimarlara, “Siz tasarlayın, biz yapalım” dedi.

MİMARLIK ÖDÜLÜ HERTZBERGER’E

RIBA’nın her yıl verdiği prestijli altın madalyaya ünlü Hollandalı mimar Herman Hertzberger layık görüldü. RIBA’nın yaşam boyu başarıyı ödüllendirmek amacıyla verdiği RIBA Altın Madalyası, mimarlık alanında uluslararası önemde çalışmalar yapmış grup veya kişilere Britanya kraliçesinin onayıyla veriliyor.

Ödül komitesi başkanı Angela Brady, mimar Herman Hertzberger’in çalışmalarıyla hem mimarların hem de binaları kullanan insanların mimariyle ilgili düşüncelerini dönüştürdüğünü ifade etti. “Kariyeri boyunca gerçekleştirdiği okullar, evler, tiyatrolar ve iş yerleri üzerinden insancıllığı ile dikkat çekmeyi sürdürmüştür” diyen Brady, “Hertzberger’in mimarlığı, biçim ve mekanla ilgilidir.” diye konuştu.

Herman Hertzberger’a madalyası, 9 Şubat’ta Londra’da düzenlenecek ödül töreninde takdim edilecek. Törende 2012 RIBA Uluslararası ve Onursal Üyeleri de açıklanacak. RIBA ödülünü geçen yıl David Chipperfield, önceki yıl da I. M. Pei almıştı.