Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

TV Tower Türkmen Yıldızı Kule

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yapımına geçen yıl başlanan Tv Tower binası, alanında dünyanın en büyüğü olarak kabul ediliyor.

Türkiye’nin önde gelen inşaat firmalarından Polimeks’in yapımını üstlendiği projenin koordinatörlüğünde Burak Dağdeviren ile Emre Dağdeviren yer aldı.

211 m yüksekliğindeki binanın vaziyet planı yukarıdan bakıldığında Türkmen yıldızı formunu oluşturacak şekilde düzenlendi. 100.000 m² yüzölçüme sahip binanın 75m x 75m büyüklüğünde ve Türkmen yıldızı formundaki kütlenin Aşkabat’tan algılanabilmesi için binanın girişleri kuzeydoğu doğrultusunda konumlandırıldı.

Bir ana blok ve zemin altında bulunan yardımcı binalardan oluşan yapıda yardımcı binalar -10.00 kotunda bulunan jeneratör merkezi, -5,00 kotunda bulunan teshin merkezi ve klima santrali, -4,00 kotunda bulunan otopark hacminden oluşuyor.

ÇOK KULLANIMLI YAYIN BİNASI

Ana blok ise toplam 31 kat. Bina 6 TV kanalı ve 5 radyoya ev sahipliği yaparken 1-4. katlarda 13 adet TV stüdyosu ve TV yayınıyla ilgili teknik hacimler bulunuyor. Binadaki diğer fonksiyon dağılımı da şu şekilde: 4. katta 250 kişilik konferans salonu, 5. katta radyo ofis ve toplantı odaları, 7. katta yemekhane, kafeterya gibi alanlar, 7-16. katlarda idari ofisler, 18-26. katlar ana binanın alt gövdesini kule üst bölümüne bağlayan gövde katları.

Ana bina zeminde yaklaşık 12.000 m² lik bir alana otururken 0,00 kotundan ulaşılan ve kuzeydoğu yönünde bulunan ana giriş; ziyaretçiler, sanatçılar ve personel için düşünüldü. Güneybatı yönünde +5,40 kotunda bulunan diğer ana giriş ise protokol girişi olarak belirlendi. Halk girişini karşılayan yüzey 21,60 m yüksekliğinde; protokol girişini karşılayan yüzey ise 16,20 m yüksekliğinde. Bunlar üzerinde bezemeler olan görkemli girişler olarak tasarlandı.

DEV TÜRKMEN YILDIZI

Tüm şehirden algılanması amaçlanan Türkmen yıldızı formunun cephe malzemeleri ve gece oluşturacağı ışık oyunları özel olarak tasarlandı. Tüm katların merkezinde bulunan dairesel çekirdek yıldız kütlenin bittiği noktada ortaya çıkarak kulenin gövdesini oluşturuyor.

DÖNER RESTORANDA MANZARA KEYFİ

Üst kısımlarında bu kütleye gelen çelik kısımlar ile kulenin taç kısmı oluşturuldu. Kule taç kısmında +142,60 kotunda yemek yiyerek manzara seyredilebilecek bir döner restoran bulunuyor. +149,60 kotunda ise ziyaretçilerin çıkacağı ve manzarayı seyredebilecekleri bir seyir terası mevcut. +171,00 kotunda biten ana kütlenin üzerine 40 m yüksekliğindeki anten geliyor. Bu antenle birlikte toplam yükseklik 211 metreye ulaşıyor. Farklı kotlara yerleştirilen LED projektörlerle de binanın ana hatları ve yıldız formunu ortaya çıkaracak bir aydınlatma sağlanıyor.