Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yalıtımsız Evler Isınamıyor

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yörük, Türkiye’de evlerin neredeyse yarısının yalıtımı olmadığı için ısınamadığını dile getirdi. “İnsanlarımız ısı yalıtımı olmadığı için havayı ısıtıyorlar.” diyen Yörük, “% 50 daha fazla fatura ödeyen bu evler, kışın geç ısınıp, çabuk soğuyor; yazın ise geç serinleyip, çabuk ısınıyor.” diye konuştu.

Yalıtım sayesinde içeriden dışarıya ısı akışının azaltılabileceğini ifade eden Yörük, uygulamanın sadece kışın değil yazın da enerji tüketimini yarı yarıya azalttığını söyledi.

“Isı yalıtımının getirdiği maliyetin payı, yeni bir binanın toplam maliyeti içinde sadece yüzde 3 ila 5 arasında değişiyor” diyen Yörük, “Mevcut binalarda yalıtım yaptırmanın bedeli ise 100 m² lik daire başına ortalama 3.000 TL” diye konuştu.

FİNANSAL DESTEK GEREK

Herkesin ısı yalıtımı yaptırabilmesi için finansal desteklerin önemine değinen Ertuğrul Yörük, “Devlet destekli, çok düşük faizli ve uzun vadeli yalıtım kredileri, yalıtım ürün ve uygulamalarındaki KDV’nin düşürülmesi, yalıtımlı binaların enerjiyi daha ucuza satın alması gibi teşvikler en kısa zamanda yapılmalı ve yalıtımsız bina kalmamalı.” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması, Türkiye nüfusunun % 43,3’ünün oturduğu konutta ‘izolasyondan dolayı ısınma sorunu’ olduğunu tespit etmişti.

Ayrıca XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derne-

ği’nden yapılan açıklamada her binanın Enerji Kimlik Belgesi alması ve ısı yalıtımı yaptırmasının zorunlu olduğu hatırlatılarak eski binalara, Enerji Kimlik Belgesi almak için 2017 yılına kadar süre tanındığı belirtildi.