Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yenilenebilir Enerjiye Yatırım

İklimlendirme ve yenilenebilir enerji sektörünün önde gelen firmalarından Form Şirketler Grubu’nun Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun, Türkiye’de; enerji yatırımlarında çeşitliliğe gidilmesi gerektiğini belirtti. “Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik iyileştirmeler gündeme alınmalı.” diyen Korun, Türkiye’nin enerji politikalarında da tek ülkeye bağımlılıktan kurtulması gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin enerji politikasının doğalgaz ağırlıklı ve tek ülkeye bağlı bir alım artışı içerisinde olduğunu söyleyen Korun şöyle konuştu: “Ağırlıkla Rusya’dan alınan doğalgaza ilave olarak yine Rusya ile yapılacak nükleer santral anlaşması, Türkiye’nin dışa ve tek ülkeye bağımlılığını ciddi miktarda artıracak. Türkiye’nin çok yüksek miktarda sahip olduğu güneş, rüzgar gibi gerçek yenilenebilir enerji türlerine olan yatırımı ve teşviki halen çok yavaş ilerliyor.”

İZMİR TORBALI’YA FABRİKA

Yeni dönem çalışmaları hakkında da bilgi veren Korun, İzmir Torbalı organize sanayi bölgesinde 20 bin m2 arsada, 14 bin m² kapalı alana sahip olacak bir fabrika inşaatına başlayacaklarını belirtti. Korun, 2011 sonunda firmanın 100 Milyon TL üzerine çıkan hacmini 2015’e kadar 200 Milyon TL’ nin üzerine çıkaracak girişimlerde bulunmayı öngördüklerini açıkladı.

Temiz enerji ve iklimlendirme alanlarında faaliyet gösteren Form Şirketler Grubu, 2011 yılında yeni yatırımlarla büyümesini sürdürdü. Türkiye pazarında, iklimlendirme sektörü bu sene % 5’lik büyüme gösterdi. Form Şirketler Grubu, verimli enerji alanındaki yatırımlarla 2011 yılını 100 Milyon TL üzerinde bir ciro ile bitirirken, geçen yıla oranla % 30 artış sağladı.

2012’DE YENİ HEDEFLER

Korun, “İklimlendirme alanında belli ürünlerde; % 90 ve % 60’a yakın pazar payına sahip olmakla birlikte merkezi sistemler toplamında % 10’un üzerinde bir pazar payına sahibiz. Bu da bizi sektörün üçüncü büyük firması konumuna getiriyor.” dedi.

Korun, son yıllarda giriş yaptıkları Variable Refrigerant Flow (VRF) sistemlerinde de iddialı olduklarını belirtti. Korun “Yıl sonunda Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. firması ile yaptığımız tek yetkili temsilcilik anlaşması ve bu alanda faaliyet gösterecek yeni kuruluşumuz ile 2012’de VRF pazarında % 25’lere varan bir payla en büyük iki firmadan biri olma hedefindeyiz.” diye konuştu.