Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Akcor

Akcor, hangi ürün gruplarıyla ne tür projelerde yer alıyorsunuz?

Nedim ZALMA: Akcor olarak, çok büyük emlak projelerinde, havalandırma sistemleri içerisinde sıklıkla yer alıyoruz. Mobil taşınabilen klimalar ile Türkiye’de ilk kez Akcor bünyesinde satışa sunduğumuz “dış ünitesiz klimalarımızı” tüketicinin beğenine sunuyoruz. Bu dış ünitesiz klimalar yine özel projelerde ve tarihi binalarda yüksek kullanım sıklığına sahip. Görüntü kirliliği yaratmayan dış ünitesiz klima satışlarımız 2010 yılına oranla 2011 yılında %20 oranında artış gösterdi. Bireysel klimalar ise bizim bu iki grubumuzdan sonra geliyor. Dış ünitesiz ve mobil klimalarla özel isteklere çözüm üreten şirketimizin yıllık satışı 1000 ünite civarında. Bunda diğer özel emlak projelerine harcadığımız çabanın da etkisi olduğunu söyleyebilirim. Farklı ve özel çözümler arayan kurumlara verdiğimiz hizmet, bireysel klimalara oranla çok daha büyük.

Yer aldığınız büyük projeler hakkında bilgi verir misiniz?

Pepsi Co. Fritolay, Türkiye Finans Katılım Bankası Genl Müdürlük Binası, Deepo AVM, Ora Kentsel Eğlence Merkezi, Mercedez Benz Türk AŞ Yönetim Binası, Ciner Medya Merkez Binası, Siemens  Gebze Fabrikası, Bosch Lojistik Merkezi Gebze, Finans Bank IB Tech Binası gibi Türkiye’nin önde gelen kuruluşların çeşitli iklimlendirme ihtiyaçları için bizi seçti. Şuan da kesinlik kazanmasına az bir süre kalan çok büyük ve önemli projeler için de iş ortaklığı çalışmalarımız sürüyor.

Akcor’u ve distribütörlüğünü üstlendiğiniz Swegon marka ürünleri rakiplerinden ayıran özellikler neler?

İnşaat firmalarına sunduğumuz en büyük avantaj, sürprizlere açık olmayan, performans ve kullanımda tüm beklentileri karşılayan, hem uygulamada, hem kullanımda pratik çözümler sunan, enerji verimliliği yüksek, kaliteli ürünler ve bunların çalışma programlarını aksatmayan zamanında tedarik süreci ile verdiğimiz tüm sözlerin her zaman arkasında olmamız.

Türkiye’de Akcor distribütörlüğü ile satışa sunulan Swegon’u ise tüm rakiplerinden ayıran en önemli özelliği ürün değil, birbirleriyle uyumlu olarak çalışan akıllı komple sistemler sağlıyor olması. Paket klima santralleri ve Chilled Beam konusunda dünyadaki ilk üretici olan Swegon, hiç ara vermeden sürdürdüğü Ar-Ge çalışmaları ile sürekli gelişimi ve yenilikleri pazara sunmaya günümüzde de devam ediyor.

Yer aldığınız sektörü Türkiye’de kalite ve standartlar açısından nasıl buluyorsunuz?

Türkiye’de sektör hızla gelişiyor. Ülkemiz dünyada %2.5, Avrupa’da ise %13’lük bir pazar payına sahip. Sektör, inşaat sektörüne paralel olarak sürekli bir büyüme içerisinde. İlk olarak ekonomik kriz nedeni ile yaşanan küçülmeler sonrası 2011’de 2009 rakamları yakalanarak bu rakamların önüne geçildi. Tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz nedeniyle ciddi bir daralma yaşayan sektörümüz 2010 yılında tekrar büyüme trendini yakaladı. Geçtiğimiz 2010 yılında 722 bin split klima satışı gerçekleşti. İlk 6 ay itibari ile sektör %20 civarında bir büyüme gösterdi. 2010’da 1.5 milyar dolar olan sektör büyüklüğü, 2011 sonunda 1.8 milyar dolara ulaştı.

Çevre hassasiyeti şirketinizin imzasını taşıyan ürünler için ne kadar önemli?

Enerji verimliliği yüksek, çevre dostu gaz kullanılan klimaların seçilmesi son derece önemli… Klima satın alınırken dikkat edilecek hususlar ise şunlar; klimanın kullanılacağı alanın genişliği, güneş alma oranı, alandaki kişi sayısı, nereye monte edileceği gibi noktaların dikkate alınması gerekiyor. Kaliteli montaj ve servis seçeneği sunan markalar seçilmeli. Klimaların periyodik bakımları kesinlikle atlanmamalı. Türkiye’de Akcor distribütörlüğü ile satışa sunulan Swegon’un Çevreye olan duyarlılığı ve düşük enerji sarfiyatına verdiği önemiyle sadece kullanıcısına değil, insanoğlunun harcadığı kaynaklar ile büyük zararlar verdiği gezegenimize de yarar sağlamaya çalışıyor. Avrupa’da kullanılan HVAC ekipmanlarında standartları belirleyen Eurovent’in araştırma ve çözüm gruplarında düzenli olarak yer alan Swegon, santraller ve son olarak 2007 yılında oluşturulan chilled beamler için normların belirlenmesinde aktif rol oynuyor. Kendi bünyesinde barındırdığı Swegon Air Academy ile dünyanın dört bir yanında eğitim ve seminerlere katılarak sektörün gelişimine katkıda bulunan Swegon, profesör ve mühendislerin yer aldığı akademisinde hiç bir pazarlama emeli olmadan, insan kaynağının gelişimini destekliyor.