Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Capital Hill Rezidans [Moskova, Rusya] Bervikha ormanında yapay bir ağaç gibi…

Irak asıllı İngiliz vatandaşı, Pritzker Mimarlık Ödülü’nü alan ilk kadın mimar…

10 yaşında tanıştığı bir mimarla mimarlığa dair hissettiklerini keşfeden ve günümüzün en çok konuşulan, başarılı bulunan mimarları arasında yer alan Zaha Hadid; bina-zemin ilişkisi kurgusunda harikalar yarattığı, iç mekan ile dış mekan arasındaki sınırları kaldırdığı başarılı dekonstrüktivizm örnekleri yaratmaya devam ediyor. Hadid, 1988 yılından beri birlikte çalıştığı ve her projesinde aktif rol üstlenen, Zaha Hadid Archtiects’in direktörü ve senyör tasarımcısı Patrik Schumacher ile birlikte tasarladıkları Capitall Hill Residence projesi detaylarını anlatıyor.

“Proje, çam ve huş ağaçlarının 20 m ye kadar uzanabildiği Bervikha kasabasında kuzeye dönük bir yamaç üzerinde konumlanıyor. Villa, bu çarpıcı bölgenin sınırları içinde iki ana bileşene, hacme bölündü. Villanın ilk hacmi eğimli araziyle bütünleşmek için stratejik şekilde konumlandırılırken diğeri ise Barvikha ormanının dinamik manzarasından istifade etmek için zeminden 22 metre yükseklikte adeta yüzen ayrı bir hacim olarak tasarlandı.

Mevcut çevreyle bu yapay peyzajı birbirine eklemlemek için yapı; kısmen yamaca gömülü kalarak, akışkan geometrisiyle peyzajdan yükseltildi. Formu, bölgenin doğal topografyasından gelen villa yatayda 4 seviye olarak organize edildi. Eğlence alanı olarak öngörülen ilk kat; oturma odası, masaj ve fitness alanı, sauna ve hamamları içeriyor. Zemin katı diyebileceğimiz bir üst katta ise ana oturma alanı; yemek, mutfak, eğlence alanları; iç mekan havuz odası ve park alanı yer alıyor.

Ana giriş lobisi, kütüphane, çalışma alanları, misafir odası ve çocuk odaları birinci kata dağıtılırken; yatak odaları, kendine ait bir terası bulunan salon ise en üst katı işgal ediyor.

Evin iki ana bileşeni 3 ayakla eklemlendi. Bu beton sütunlar; strüktürel eleman olarak çalışırken, aynı zamanda üst ve alt hacimler arasında sıkı bir diyalog kuruyor. Ayakların iç mekan sınırları içindeki dikey şaftlar üst katlarla tüm mekanik elemanların ve servis bağlantılarının aktarımını sağlıyor. Ayakların arasındaki alanlar, şeffaf cam asansör ve merdiven gibi alt ve üst seviyeler arasındaki dikey sirkülasyonu sağlayan fonksiyonları barındırıyor.

Evin ana girişinin bulunduğu ilk katta bu 3 beton sütun ana çatıyla kesişerek çatı penceresi ve çift kademeli yüksek bir alan yaratıyor. Oturma odasından lobinin girişindeki büyük merdivene doğru giden görüntü iki kavisli dökme beton sütunlarla çerçeveleniyor. Sütunların strüktürel işlevinin yanında ana oturma odası, yemek odası ve iç mekan yüzme havuzu arasındaki bölünmeyi sağlıyor. Bu proje için ana malzeme olarak döküm beton, demir ve cam tercih edildi. İç mekanlarda da “akışkan süreklilik” hissi yaratmak için bu ana malzemeler villa boyunca tekrarlandı.

Villanın tasarımı için genel konsept dış topografyayı iç mekana taşıyan stratejiye cevap verecek şekilde belirlendi. Tasarımın geometrik tanımı arazi seviyelerinin akışından türedi. Bu akışkan arazi seviyeleri iç mekanla dış mekan arasında kesilmeyen bir entegrasyon öneren yeni bir peyzaj yaratmak amacıyla yayıldı.”

TÜR: Villa

MÜŞTERİ: Capital Hill

MİMARLIK OFİSİ: Zaha Hadid Architects

Tasarım: Zaha Hadid ve Patrik Schumacher

Proje Liderleri: Helmut Kinzler, Tetsuya Yamazaki (İlk Tasarım Aşamasında)

Proje Tasarımcısı: Daniel Fiser

Proje Ekibi: Anat Stern, Thomas Sonder, Kristina Simkeviciute, Talenia Phua Gajardo, Muthahar Khan, Lourdes Sanchez, Daniel Santos, Ebru Şimşek, Mariana Ibanez, Marco Vanucci

CONSULTANTS

İç Mekan Tasarımı: Candy & Candy Ltd

Yerel Mimarlık Ofisi: Mar Mimarlık Ltd

Danışmanlar: ENKA Engineering

Müteahhit: ENKA