Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Çelik hem güvenli hem çevreci

Sektörünün önde gelen kuruluşlarından Mega Çelik Yapı, çelik yapıların inşaat sektörüne ve insan yaşamına kattığı kalitenin önemini vurguladı. Çeliğin güvenilirlik dışında birçok avantajının bulunduğunu vurgulayan firma, ürünün çevre duyarlılığı ve geri dönüşüm imkanları sayesinde gelecek yıllarda daha çok tercih edilen bir yapı malzemesi olacağını anlattı.

Çeliğin geri dönüşüm aşamasında maddi kazanca dönüşebildiği için değer kaybına uğramadığının belirtildiği firma açıklamasında “Bu da inşaat sektörünün en önemli handikaplarının ‘ekonomik olma’ sıkıntısına büyük ölçüde çözüm getirmiş oluyor. Bu sayede yapı sektörü sürdürülebilir bir anlayış elde ediyor” denildi.

‘ZAMAN EKONOMİSİ’

“İnşaat ve yapı sektörünün en önemli sorunu yüksek maliyetler” denilen açıklamada şu noktalara dikkat çekildi: “Bu nedenle krizden etkilenen ve kapısını kapatan irili ufaklı birçok şirket olduğu gibi, yine aynı nedenlerle teknolojik gelişmeleri takip edemeyen şirketler de mevcut. Bu da ülke bazında tüm sektörün olumsuz etkilenmesine neden oluyor.”

“Mega Çelik Yapı, üretimdeki hızı sayesinde büyük bir zaman ekonomisi sağlıyor. Hiçbir dış etkenden etkilenmeyerek fabrikalarda hazırlanan çelik malzemeler kısa süre içinde yerine getirilmiş oluyor. Hemen ardından şantiyede uygulanan montaj tekniği ile yapım süresini de kısaltılarak temel maliyetler ve işçilikte büyük bir tasarruf getiriliyor. Sonuç olarak çıplak gözle bile kontrol edebileceğiniz, hataya asla yer vermeyen ve normal binalardan %40-%60 daha hafif olan çelik binalar ile sektör kanayan yarasını dindiriyor.”

ÇELİK VE MİMARİNİN DANSI

Firma açıklamasında devamla şöyle denildi: “Mega Çelik çeliğin tüm bu önemli getirilerini, vizyonu geniş bir mimari anlayışıyla bir araya getirerek ortaya bir çelik sanatı çıkarıyor. Çeliğin kolay şekil alabilmesi nedeniyle dış görünümü bir yapı eserine dönüştürürken, iç görünümde yarattığı ferah alanlar sayesinde doğal aydınlıktan ve güneş enerjisinden de maksimum yararlanılmasını sağlıyor. Bu sayede çelik malzemenin kullanıldığı yapılar endüstriyel amaçlı olmaktan çıkıp, geniş bir yelpaze içerisinde tüm yaşam alanlarının temelini oluşturabiliyor.”