Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

En büyük asma köprü; Baluarte

El Palmito, Sinaloa, Mexico şehirlerini birbirine bağlayan Baluarte Köprüsü dünyanın en büyük asma köprüsü özelliği taşıyor. Köprü 390 metre yüksekliğinde. Köprü ayaklarının açıklığı ise 520 metre.

Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon tarafından açılışı yapılan “El Puente Baluarte”nin uzunluğu 1124 metre. Meksika’nın Sinaloa eyaletini Durango eyaletine bağlayan otoyolu ve “Şeytan omurgası” geçidinin üzerinde genişliği 20 metre ve uzunluğu 1124 metre olan 4 şeritli köprü, altına Fransa’nın ünlü Eyfel kulesi sığacak kadar yüksek.

Devlet Başkanı Calderon, asma köprünün, uzmanlar tarafından bu türdeki en yüksek köprü olduğunun tescil edildiğini ve Guinesse Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandığını söyledi. Dünyanın en yüksek asma köprüsü unvanını eline geçiren El Puente Baluarte’nin yapımına 2008 yılında başlandı ve 4 yıldan az bir sürede tamamlandı. Köprünün toplam maliyeti 161.5 milyon dolar.