Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Enerji fuarına büyük katılım

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü koordinasyonuyla 12 – 13 Ocak tarihlerinde Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen UEVF 2012 – 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı, sektörden çok sayıda firma ve kurumu bir araya getirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından törenle açılan fuar WOW Convention Center Yeşilköy’de gerçekleşti.

Fuarın açılış törenine Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkan Yardımcısı Dr.Kıvanç Dinçer, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Yusuf Yazar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Mehmet Soğancı gibi isimler katıldı.

80 FİRMA 4 BİN KATILIMCI

İki gün süren forumda şu konular ele alındı: İllerde enerji verimliliği, enerji ve çevre teknolojileri, aydınlatma ve led teknolojileri, binalarda enerji verimliliği, enerji verimli ürün teknolojileri, yerinden üretim ve yenilenebilir enerjiler, sanayi ve enerji çevrim sektörü, ulaşım ve şehir planlama, iklim değişikliği ve enerji verimliliği, enerji verimliliğinin emisyon azaltımına etkileri, atık teknolojileri, karbon ticareti.

Bu yıl forum alanlarıyla birlikte 3.000 m2 alanda 80’in üzerinde yerli ve yabancı firmanın katılımıyla gerçekleşen 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı 4.000’in üzerinde profesyonel ziyaretçiyi ağırladı. İki gün boyunca 4 ayrı salonda eşzamanlı süren 20 oturumda da 120’ye yakın üst düzey sektör temsilcisi ve akademisyen bildirilerini sundu.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Fuarın ilk gününde Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri (SEVAP), Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET) ve Enerji Verimli Ürün (EVÜ) olmak üzere üç kategoride gerçekleşen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışmasının (SENVER-12); dereceye giren kurumları için düzenlenen törende kazanan kurumların yöneticilerine ödülleri takdim edildi. Enerji Verimliliği Kategorisinde Jüri Özel Ödülü Vestel’e verildi. SEVAP – 2 kategorisi birincisi olarak TÜPRAŞ Batman Rafinerisi seçilirken SEVAP – 3 kategorisinde TÜPRAŞ İzmir Rafinerisi birinci geldi. Barilla Gıda ise Enerji Verimliliği Endüstri Tesis Birincisi seçildi.

SIEMENS’TEN YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER

Siemens, tüm sektörler için geliştirdiği yenilikçi enerji verimliliği çözümlerini fuar katılımcılarıyla paylaştı.

Siemens, küresel ölçekte desteklediği enerji verimliliği çalışmalarını, Türkiye’nin bu alandaki önemli etkinliklerinden biri olan 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda tanıttı.

Sponsorları arasında yer aldığı ve Türkiye’nin enerji politikalarının şekillenmesindeki rolüyle öne çıkan organizasyona 42 metrekarelik standıyla katılan firma; ürün ve teknolojileri ile ilgili yenilikleri çeşitli panel ve sunumlarla ilgililerle paylaştı.

FARKLI ÜRÜN VE ÇÖZÜMLER

12-13 Ocak tarihlerinde İstanbul WOW Convention Center’da gerçekleştirilen etkinliklerde, 10 farklı alandaki ürün ve teknolojilerini katılımcılara anlatan Siemens, Hız Kontrol Sistemi ailesinin yeni ürünü Sinamics G120C’yi de tanıttı. Siemens’in Smart Grid (Akıllı Şebekeler) teknolojilerini inceleme imkanı bulan ziyaretçiler bina ve tesislerde % 50’ye varan enerji verimliliği sağlayan çözümlerle ilgili bilgi aldı.

Siemens standında, petrokimya gibi önemli sektörlere özel enerji verimliliği çözümleri, çevreci ulaşım ve lojistik sistemleri, hibrid otobüsler, ELFA adlı motor ve kontrol sistemleri, yüksek verimli AC elektrik motorları, su ve atıksu arıtma teknolojileri gibi çevreci ve enerji verimli ürünler ile ilgili çözümler de yer aldı.

ENERJİ VERİMLİLİÐİ DANIŞMANLIÐI

Siemens Enerji Verimliliği Koordinatörü ve Endüstri Sektörü Direktörü Kaya Tütengil Ulusal Enerji Verimliliği Forumu’na sponsor olarak destek vermekten çok memnun olduklarını söyledi. Türkiye’de enerjinin yüzde 75’inin sanayide tüketildiğine dikkat çeken Tütengil, “Siemens Akademi ile enerji verimliliği danışmanlığı hizmetlerimiz kapsamında Türkiye’nin en büyük ilk 500’ünde yer alan kuruluşların enerji yöneticilerinin eğitimini gerçekleştiriyoruz. Forum çerçevesinde bu yöneticilerle yeniden biraraya gelerek Türkiye’nin enerji verimliliği çalışmalarının çok daha etkin hale geleceğine inanıyoruz“ dedi.

VİKO ÜRÜNLERİNE YOÐUN İLGİ

Enerji tasarrufu sağlayan ürünlerini sergileyen VİKO fuarda katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Elektrik anahtar ve priz sektörünün önde gelen firmalarından VİKO, 12-13 Ocak tarihleri arasında düzenlenen 3. Uluslararası Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’na katıldı. Enerji tasarrufu sağlayan ürünlerini sergileyen VİKO’nun standını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ziyaret ederek, ürünlerle ilgili bilgi aldı.

ENERJİ VERİMLİLİÐİNİ DESTEKLİYORUZ

VİKO Pazarlama Direktörü Zeynep Akkaya, fuarın, enerji verimliliği konusunda tüm paydaşların özellikle de kamu, özel sektör ve son kullanıcıların bir araya gelebildiği önemli bir platform olduğunu söyledi. “VİKO olarak biz de enerji verimliliği ile ilgili farklı çözümlerimiz ile fuarda yerimizi aldık” diyen Akkaya, şöyle konuştu: “Katılımcılarımız ile enerji verimliliği yüksek anahtar fonksiyonlarımızı, elektronik sayaç ve akıllı bina sistem çözümlerimizi paylaştık. Çünkü evlerimizde farklı elektrik devrelerinin tüketici nezdinde kontrolünü sağlayan elektrik anahtarlarının lider üreticisi olarak enerji verimliliğini destekliyoruz. Bu nedenle de son kullanıcıların bilinçlenmesini önemsiyoruz.”

VİKO’DAN İKİ BİLDİRİ

Çok sayıda oturum ile panelin gerçekleştirildiği, bildirilerin sunulduğu fuarda, VİKO yetkilileri de enerji verimliliği konusunda iki bildiri sundu. VİKO Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri Satış Müdürü Cem Genç’in “Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri ile Enerji Verimliliğine Katkı”, VİKO Sayaç Ürün Yönetim Sorumlusu İsmail Öztürk’ün ise ‘Elektronik ve Elektrik Sayaçları ile Enerji Verimliliğine Katkı” konulu bildiriler sunduğu fuardaki VİKO standında, Monofaze ve Trifaze Sayaç, Thea IQ, Novella S, RC Dimmer ve Karre ürünleri sergilendi.

OSRAM ÜRÜNLERİNİ TANITTI

Osram, fuarda yeni enerji tasarruflu ürünlerini sergiledi.

Dünyanın iki lider aydınlatma sistemleri üreticisinden biri olan Osram, LED tabanlı çözümlerini ve yeni enerji tasarruflu ürünlerini sergilemek üzere “Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda yer aldı.

Enerjinin etkin kullanılması, israfının önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması için enerji verimliliğinin artırılması konusunda düzenlenen fuarda OSRAM’ın LED teknolojisi ile geliştirilmiş enerji tasarruflu ürünleri büyük ilgi gördü. 2010’da gerçekleşen Siteco ve 2011’deki Traxon satın almaları ile son yıllarda büyük atılımlar yapan OSRAM, fuarda enerji tasarrufu sağlayan ve LED teknolojisi ile geliştirilmiş ürünlerini sergiledi.

İLK LED YOL AYDINLATMASI

Firma, Türkiye’de ilk LED yol aydınlatması özelliğini taşıyan Çağlayan Kavşağı ve Meydan Düzenlenmesi kapsamındaki proje hakkında da katılımcılara bilgi verdi.