Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Gökhan Avcıoğlu – Dârâ Kırmızıtoprak

Gölmahal projesine başlama sürecinizden ve projenin genel hatlarından bahseder misiniz?

Dârâ Kırmızıtoprak: Uzun zamandır fotoğrafçılık piyasasında olan Yalçınlar firmasının profesyonel anlamda inşaat organizasyonu işine girdiği ilk projesi Gölmahal. Gökhan Avcıoğlu ile beraber organize olup tamamladığımız projenin briefini aldığımızda konum ve ruh olarak bizleri heyecanlandırdı. Projenin sahibi Hakan Yalçın´ın da bu proje içerisinde bir ev sahibi olacağını bilmek bizi mutlu ediyor.

Projenin genel hatlarına bakacak olursak… 92.470 m² lik bir alanda, brüt 720 m² lik 38 villa yemyeşil bir arazi üzerinde konumlanıyor projede. Gölmahal’in genel tasarımında çevre dostu, enerji tasarrufu sağlayan akıllı sistem uygulamaları ile ön plana çıkardık. Kendi kaynaklarını üreten, doğadan aldığını doğaya sunan çevreci proje, küresel iklim değişikliği tehdidine karşı gezegenimizin geleceğini önemseyerek tasarladık. Villaların inşaatında kullanılan malzemelerden yaşarken tasarruf etmeyi sağlayacak özelliklere kadar her bir detaya büyük önem verdik. Gölmahal, sürdürülebilir bir gelecek için doğal kaynakların akıllıca kullanıldığı, düşük karbon salımı, enerji verimliliği, yenilenebilir kaynaklar, ısı tasarrufu ve geri dönüşüm gibi unsurlar göz önünde bulundurularak, yeşil yapı teknolojilerinin son imkanlarıyla tasarladık.

Rüzgar türbini, güneş enerjisi panelleri, tasarruflu ısı pompaları, su arıtması, yağmur sularının toplanması, ısı izolasyonu gibi birçok ayrıntıyla çevreci bir proje Gölmahal. Villalarda doğalgaz kullanılmıyor. Kendi elektriğini rüzgar türbinleriyle sağlayan 93.000 m² lik bir mahalleden bahsediyoruz. Nasıl bir teknik yapılanma ile sağlanıyor bu enerji? Yaşam başladığında yıllık ortalama enerji kullanımının ne kadarı rüzgar türbininden sağlanacak?

Gökhan Avcıoğlu: Projede içe eğimli özel tasarım çatıların sayesinde, yağmur suları iç bahçeden dev sarnıca toplanıyor. Toplanan sular biyolojik ve kimyasal olarak arıtıldıktan sonra yeniden kullanıma veriliyor. Böylece su giderlerinde yılda %40 ila %60 oranında; türbini ve güneş kollektörleri sayesinde ise elektrik giderlerinde yılda %15 ila %30 tasarruf elde edileceğini öngörüyoruz. Doğalgazın yangın, patlama, zehirlenme tehlikelerinin yanı sıra çevreye verdiği zararları önlemek amacı ile doğalgaz yerine, hava kaynaklı ısı pompaları ile elektriğin kullanıldığı projede, hem zeminden ısıtma ve serinletme hem de üflemeli merkezi klima sistemi yer alıyor. Bu sayede ilave olarak %20 ile %50 arasında enerji tasarrufu da sağlanacak. Bununla birlikte villalarda bulunan çatıdan bodrum kata kadar inen iç bahçenin aydınlığı, tüm villanın içine yayılarak, elektrik tasarrufuna olanak tanıyor.

Cephede, çatıda, temelde, doğrama ve camlarda kullanılan hesaplanmış izolasyonu ile ilave  %20 civarında enerji tasarrufu sağlayan “Gölmahal”de, tüm villa ve ortak alanların elektrik sistemleri de tasarruf ve ihtiyaç hesapları ile tasarlandı.

Villaların iç mimarisinde de önerilen farklı tarzlar var. İşin içmimari tarafında nasıl çalışıldı? Bu konseptler nasıl yaratıldı? Mix & Match gibi uygulama, tercih etme şeklinde de farklılıklar sunan projenin iç mimari ayrıntıları neler?

Dârâ Kırmızıtoprak: Göl havzasına çok yakın bir yerleşkeyi mümkün olduğu kadar bahçe atmosferi içinde sunduğumuz villalara düşen toplam alanların dışındaki kısımlar manzaraya yönelmiş sosyal tesis, güvenlik binasının çevresindeki spor alanları için öngörüldü. Büyükçekmece Gölü’ne atıfta bulunan birkaç büyük göletin de bulunduğu bu proje için site demek pek doğru gelmiyor bana. Site anlayışının tekrar eden binalarla aleladeliğe dönüşmesini engellemek, bundan kaçınmak için projedeki villaları 3 tip olarak örgütledik.

Villaların manzaraya yönlenmesini sağlayacak, hakim rüzgar ve güneşin kötü etkisinden koruyacak şekilde birbirine paralel veya çeşitli açılarla kurgulandığı Gölmahal’de bu açı farklılıklarından oluşan birtakım tipler mevcut. Bu tiplerin ortak özellikleri, bir ortak iç bahçe etrafında örgütlenmiş oluşları… Gölmahal villalarında evin ortasında, çatıdan bodruma kadar inen bu iç bahçe tüm evi bodruma kadar aydınlattığı için, her kat dekoratif olarak kullanılabilecek botanik bitkilerle süslenebiliyor. Ayrıca aydınlığı sayesinde elektrik tasarrufu da sağlıyor. Bodrum kat toprak altında kalmasına rağmen iç bahçe ve krangulezlerden ışık alıyor.

Villaların iç mimarisinde son kullanıcının bütün ihtiyaçlarının görüldüğü çeşitli versiyonlar oluşturduk. Burada uzun süren dekorasyon ve tadilat çalışmalarının çok fazla zahmet vermemesi müşteriye ve komşularında birbirine bu anlamda rahatsızlık vermemesi açısından; müşterilerin cazip gördüğü bazı alternatifli çalışmalar yaptık. Masif ve doğal malzemelerle modern ama minimalist bir modern çalışmamız var. Bir başka versiyon olan klasik çalışmamızda da ailelerin koleksiyon veya hayat kültürü anlamında biriktirdiği bazı detayları kullanabileceği bir altyapıyı oluşturmaya çalıştık. Çok ağır olmamakla beraber, şık bir klasik atmosferi kendi koleksiyonlarını üstüne yerleştirebilecekleri bir sahne gibi düşündük. Bir diğer tip, retro. 70’li yıllar biraz dünyada soğuk savaşın olduğu dönemler, biraz ıskalanmış dönemler; ama yeni dönem içerisinde kullanmaktan keyif aldığımız, müşterinin içinde olmaktan keyif aldığı bir dönemi de ifade ediyor. Bütün bunların hepsinde çeşitli odalarda farklı tipleri denemek isteyen müşterilerimize mix and match dediğimiz bir karışım oluşturabiliyoruz. Belki ziyaretçilere açık olan alanlarda daha klasik çalışmalar tercih edilip, yatak odalarında ve fitness bölümünde daha modern çalışmalar tercih eden müşterilimiz olabilir. O amaçla, böyle bir max and match durumumuz var. Bir de standart olarak müşterinin kendi iç mimarıyla beraber çalışmak isteyeceği kendi kimliğini daha fazla katmayı arzu ettiği tiplerde standart adı altında temel fonksiyonları çözülmüş ama dekorasyona yönelik çalışmaların tamamlanmamış olduğu bir teslim şeklimiz de mevcut.

Villaların her m² sinin kullanıldığı vurgusunun altında yatan tasarım anlayışını bizimle paylaşır mısınız?

Gökhan Avcıoğlu: Villa satın alacak aileler öncelikle m² nin büyük olmasını isterler. Fakat kullanırken villanın en önemli kullanım alanı olan salon katında oturmazlar. Böylece salon katında bulunan ana mutfak, misafir odası, yemek odası ve varsa diğer odalar genellikle atıl kalır. Genellikle bodrum katları bahçeye ve havuza giriş olarak kullanılmakta olduğundan, doğal olarak kullanım bu katta oluşuyor. Halbuki villanın kullanılması gereken en önemli katı salonun bulunduğu kattır. Gölmahal’de bahçeye çıkış salon katında olduğundan dolayı bodrum kat hobi alanı (fıtness, sauna, sinema odası, bilardo gibi) çamaşır odası, çift kişilik hizmetli süiti, mekanik oda olarak düşünüldü. Giriş üzeri ise dinlenme ve yatak odaları olarak tasarlandı. Böylelikle villanın her m² si kullanılabilir oldu.

Villa salonlarının pencereleri boydan boya cam ve salon yüksekliği 6,5 metre. Bu sayede salonda otururken villanın havuzunu, bahçesini ve göl manzarasını birlikte seyredip, evinizin içinde doğayı hissedebilecek kullanıcılar. Villaların havuzu ve bahçesi giriş katında olduğundan salondan direkt bahçeye ve havuza çıkılabilecekler. Villaların her odası göl manzaralı… Ayrıca villaların önünde geniş balkon bulunuyor.

Hafriyat konusunda da itinalı bir çalışma yürütülüyor şantiyede. Alt yapıda kullanılan ve güvenliği üst seviyeye taşıyan kazıklar bulunuyor. Bu konuda neler söyleceksiniz?

Dârâ Kırmızıtoprak: Hafriyat aşaması çok dikkat ettiğimiz önemli bir husus. Çıkan toprağın gene arazinin içerisinde saklanarak hem maliyetten hem de yerel toprağın kendi doğal halinden istifade etmek amacıyla böyle bir çalışma yürütüyoruz. Zemindeki problemleri çözmek anlamında her villanın zeminine 40’a yakın 11 metrelik kazık çakıldı. Bu kazıkların ciddi izolasyon ve sömerlerle bağlantı detaylarının yanı sıra temel, perde izolasyonu, drenajı, cephe mantolaması ders niteliğinde bir kalite içerisinde organize edildi.