Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Gölmahal Genel Koordinatörü Suat Berdan: “Kimsenin yapmadığı, farklı bir proje yapıyoruz”

Gölmahal, çok özellikli bir proje. Şantiye aşaması nasıl ilerliyor?

Gölmahal birçok özelliğiyle farklı bir proje. Şantiyemiz 100 dönüm araziyi kaplayan bir alan. Bu kadar büyük bir alanın içinde imar durumuna göre çok büyük yeşil alanlar bırakarak imal ettiğimiz binalar olduğu için aşama süreçleri de farklı oluyor. Örneğin; bir vinç sistemi kullanmanız çok zor. Yolları ve çevresi bir bütün olarak tamamlanacağından her zaman ağır makineleri şantiyeye sokamıyorsunuz. Dolayısıyla daha fazla uğraş ve zaman gerektiren bir imalat sürecinden geçiyoruz.

Her şeyden önce çok farklı bir konsept ortaya çıkarıyoruz. Doğadan aldığını doğaya veren bir proje üretiyoruz. Yağmur suyundan tutun da güneş enerjisine, rüzgar gücüne kadar doğal enerji kaynaklarını kullanarak çevreye çok saygılı ve yeşil bir proje inşa ediyoruz. Yağmur sularını çatılarımızın farklı yapısından dolayı toplayıp arıtarak tekrar sulamada kullanabiliyoruz. Çatılarımızda kullandığımız güneş enerjisi panelleriyle ısıtma açısından güneş enerjisini kullanıyoruz. Rüzgar jeneratörümüz sayesinde kendi elektriğimizin % 15 – % 30 luk kısmını kendimiz üretiyoruz. Bu elektriği bütün ısıtma sistemlerimizde kullanıyoruz. Binalarımız otomasyon sistemi içinde üç-dört değişik ısıtma ve serinletme özelliğine sahip. Villaların tümü akıllı binalar… Telefonunuzla bile evinizin ısıtma sistemini açıp kapatabiliyorsunuz. Salonda bir düğmeye bastığınız zaman daha önceden programlanmış otomasyon sistemi sayesinde perdeleriniz açılıyor, ışıklarınız yanıyor. Özetle çok farklı bir ürün sunuyoruz.

Şantiye aşaması düşünüldüğünde bu özelliklerin hayata geçirilmesi açısından bazı zorluklarla karşılaşıyor musunuz?

Tabii ki zoru yapmak güzeldir. Güzel bir şey ortaya çıkartmak için de emek vermeniz gerekiyor. Zamanlaması çok önemli. Ancak seçmiş olduğumuz taşeronlar işlerinin ehli oldukları için, onların tecrübeli elemanlarıyla bu zorlukların çoğunu aşıyoruz.

Proje çözüm ortağı seçme süreciniz nasıl gerçekleşti?

Çözüm ortaklıklarımızı seçerken mimarlarımızın bilgi ve deneyimlerinden faydalandık. Piyasadaki en kaliteli malzeme üreticilerinin ürünlerini kullanarak süreci tamamladık.

Villalar V0, V20 ve V30 olarak üç tipten oluşuyor. Bu sınıflandırma neden yapıldı?

Bunlar manzaraya yönelmede ve arazi kullanımında bize birtakım avantajlar sağlıyor. Manzaraya yönelirken örneğin 20 dereceyi kullanıyoruz ve manzaraya daha iyi dönüyoruz. Bunların dışında bu üç tipin de klasik, retro ve modern olmak üzere üç ayrı dekorasyonu var. 30 retro, 0 modern, 20 de klasiktir. Dekorasyonlar da bunu takip ederek yapılacak. Proje mimarı bu üç dekorasyonu ayrı olarak yapacak. Daha sonra pazarlama ve satış aşamasında alıcılar bu alternatiflere bakacaklar. Villaları önce mimari şemalarına göre beğenecekler, ardından dekorasyonlardan birini beğenerek eşleşme imkanı olacak. Yani V0’ı beğenen bir müşteri istediği içmimari tarzı kendisi seçecek.

Gölmahal projesi sizin için ne ifade ediyor?

Burası çok farklı bir konsept. Ben yurt dışında da inşaatlar yaptım ama Gölmahal düşünüş ve dizayn açısından şimdiye kadar yapmış olduğumuz binaların hepsinden çok daha farklı bir konuma sahip. Arazinin konumu, bulunduğumuz çevre, binalarımızın sahip olduğu manzaralar ve görüş açıları itibariyle hepsi birbirinden farklı ve güzel yapılar. Hiç kimsenin yapmadığı, farklı bir proje yapıyoruz. Böyle bir projenin içinde yer almaktan da gurur duyuyorum. Çok da keyifli ilerliyor.