Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Gölmahal Proje Müdür Yardımcısı Nevzat Tamer Karataş: Binalar, eğimli araziye birbirlerinin manzarasını engellemeyecek şekilde yerleştirildi

PROJENİN KONUMU

Gölmahal, Büyükçekmece Gölü’nün doğusunda, göle 1800 metre uzaklıkta konumlanıyor. Bölgeye TEM ve E5 bağlantı yolu üzerinde, Pelikan Hill mevkiinden ulaşılıyor. TEM’e 4 km, E5’e 7,5 km mesafede… Önemli bir kuş alanı olan Büyükçekmece gölünde, gün batımına kışlayan kuşların geliş ve gidişlerindeki ritüelleri eşlik ettiği sahneye tanık olacak sakinler için Gölmahal yapıları güney-batı, batı yönüne bakıyor ve geniş bir açı ile gölü görüyorlar.

ARAZİ KULLANIMI

Gölmahal projesi 92.450 m² lik bir alan üzerinde gerçekleştiriliyor. Düşük oranlı yoğunluk; maksimum 28 kişi/ha’dır. Arazinin %90’ı site içi yol, yeşil, spor alanları ve diğer enstrümanlara ayrıldı. Binalar, eğimli araziye birbirlerinin manzaralarını engellemeyecek şekilde topografyaya uygun bir şekilde yerleştirildi.

MALZEME

Mimari projesini Gökhan Avcıoğlu ve Dara Kırmızıtoprak’ın tasarladığı projede; villaların yanı sıra idari bina, sosyal tesis, spor tesisleri ve geniş yeşil alanlar yer alıyor. V0, V20 ve V30 tipli 38 adet villa 6.50 imarlı ve bodrumlu tasarlandı. Binaların iç bahçeleri bodrum katlara aydınlık ve hava sağlıyor. Temel bohçalamada PVC membran, cephe mantolamada XPS köpük levhalar ile su ve ısı yalıtımı sağlandı. Cephe kaplama malzemesi doğal taş. Silver Mermer Afyon’dan, Olive Maron Mermer Bilecik’ten, Emprodor Mermer Şanlı Urfa’dan tedarik edildi. 3 ayrı renk ve seleksiyona sahip malzeme 3 tip villa cephesinde de kullanıldı ve böylece cephe kaplaması tercihi ile plan şeması tercihi alternatifli bir hale getirildi. Doğal taş cephe kaplamaları ahşap güneş kırıcı ve kaplamalarla süslendi. Doğramalar Çuhadaroğlu alüminyum serisi… Geniş kanat ve kayıtlı salon doğramaları kayar olarak tercih edildi. Bu tercih salon ile havuz mekanını birleştirdi. Çelik ve iç bahçe eğimli çatı, cephe kaplaması ile uyumlu 3 değişik renkte seçildi. Saçak altları ahşapla kaplandı. Alüminyum kenet çatılar, bina cephe kaplamaları, doğal taş kaplama gibi uzun süre bakım gerektirmeyen mimari elemanlardır.

Her villanın sahip olduğu 43 m² havuzu mozaik, çevresi doğal taş kaplama, zemin kattaki odaların terasları ahşap kaplama, mutfağın uzantısı olan kış bahçesi ve 2 araçlık brüt pergola alanı kaplamaları waschbeton, bahçe duvar harpuştaları mermer, iç mekan kaplamaları mermer ve parke, ıslak hacim duvar kaplamaları seramik ve mermer olarak tasarlandı. Mermer ve akrilik lavabo, klozet ve duş teknelerine Villeroy & Boch ve Vitra armatürler eşlik ediyor. Özel tasarım duş kabinleri duş alanlarını çevreliyor. Mutfak dolap ve tezgahları Nolte Mutfak marka tercih edildi ve iç kapılar İtalyan ACEM firması fabrikalarında üretildi. Tüm iç mekan duvarları alçı sıva olarak tasarlandı. Alçı asma tavanlar farklı dekoratif şekilleri ile mekanı süslerken aynı zamanda ısı kanallarını gizliyor. 3 duraklı asansör evi villalarda opsiyoneldir. 150 m² idari ve 1.500 m² sosyal tesis alanı içeren projede; açık ve kapalı havuzları, spor sahaları, SPA ve restoran alanları ile sosyal tesis, gün batımına nazır bir seyir terası konumunda. İdari bina site yönetimine alan sağlarken, butik marketi ihtiyaçları karşılıyor.

BETONARME

Gölmahal betonarme projesi Tolga Bozyiğit tarafından hazırlandı. Temel sistemi radye, kat döşemeleri asmolen olan beton sınıfı olarak C 25 (fck: 25 Mpa) donatı çeliği olarak S 420 (fyk: 420 Mpa) kullanıldı. Binaların beton ve demir testleri ile projesine uygunluğu Sigma Yapı Denetim firmasınca denetlendi. Her binanın altında 11 m boyunda ve 65 cm çapında 32 adet betonarme kazık yapıldı.

MEKANİK

Fatih Atabek tarafından tasarlanan, PUPA Mekanik firmasınca gerçekleştirilen sistemde binalar ısı pompaları marifetiyle ısıtılıyor ve soğutuluyorlar. Havadan suya ısı pompaları; sınırsız, bedelsiz ve yenilenebilir bir kaynak olan havayı kullanıyor. Doğalgaza göre %30 ile %50 arasında tasarruf sağlayan, öncelikli yerden ısıtma ve serinletme sistemi ile ısıtıyor ve serinletiyor, nemin artması ile birlikte takviye olarak fancoil sistem otomatik olarak devreye giriyor. Isıtma sistemi malzemeleri Daikin ve Rehau marka tercih edildi. Temiz su ve pis su malzemeleri yine Rehau marka seçildi. Güneş kolektörleri güneş enerjisini, ısı pompaları havayı, rüzgar jenaretörü rüzgarı kaynak olarak kullanıyor. Bu üç sistem de Gölmahal projesinde birlikte çalışan doğa dostu sistemler… 100 kVa’lık rüzgar jeneratörü Gölmahal’in doğa dostu konseptinin simgesi durumunda.

Evsel atıklar, CTG Planettek firmasınca kurulan tesiste dönen biyolojik disk yöntemiyle arıtılıyor. Arıtılan sular, toplanan yağmur suları ile birlikte bahçe sulamada kullanılıyor. Site dahilinde oluşturulmuş bir yangın hidrant hattı da mevcut.

ELEKTRİK

Elektrik projeleri Sinem Kül Güner tarafından hazırlandı, SAHA Mühendislik firmasınca uygulandı. Sitenin 800 kVa’lık trafosu, 770 kVa’lık jeneratörü mevcut. Kuvvetli ve zayıf akım altyapısı ile aydınlatma sistemleri akıllı sistemler olup, otomasyon alt yapısına sahip. Aydınlatmada KNX kablolar kullanılıyor. Zayıf akım sistemi, gelecek yeniliklere imkan verecek şekilde hazırlandı. Bu özellikleri nedeniyle projede normal kablolama miktarının 3 katı kadar kablolama kullanıldı. Anahtar ve prizler Viko Thea’dır. Sitenin elektronik güvenlik sistemi de olacak.

ALTYAPI, PEYZAJ

Arsanın %90’lık kısmı peyzaj, spor alanları ve site içi yollarına ayrıldı. Pis su ve yağmur suyu hatları arıtma ve su depoları alanında toplanıyor. Kullanım suyu, yağmur suyu ve arıtma suları için ayrı ayrı depolar yapılacak. Hidrant hattının bağlanacağı bir yangın suyu deposu da bu alanda yer alıyor. Site içi yollar, betonarme üzerine asfalt olarak tasarlandı. İç ve dış duvarlarda taş, şev taşı ve betonarme kullanıldı. Bina çevreleri ve peyzaj alanları drenaj borularıyla donatıldı.