Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Hakan Kıran’a beş yıldız

Kabataş Martı Projesi ile City Scape ödülü, Sancaktepe Rings Projesi ile 2011 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri kazananları arasında yer alan Hakan Kıran Mimarlık, bu kez de Avrupa Otel Ödülleri’nden başarıyla döndü. Mimarisini Hakan Kıran’ın yaptığı Gümüşsuyu’nda yapımı bu yıl tamamlanan Opera Otel, Avrupa’nın En İyi Otel Mimarisi dalında ödül kazandı.

Bloomberg Televizyonu tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Avrupa Otel Ödülleri, 18 Ocak akşamı Londra’daki Savoy Hotel’de düzenlenen ödül töreni ile sahiplerini buldu.

18 Yıllık Uluslararası Emlak Ödülleri’nin bir parçası olarak bu yıl ilk kez düzenlenen Avrupa Otel Ödülleri ‘nin jürisinde James Bacon, Rebecca Johnson ,Peter Krom, Mike McNamara, David Dalby gibi önemli isimler yer aldı.

Hakan Kıran’la birlikte ödülü paylaşan diğer çalışmalar ise şunlar oldu: Fas’ta Kingdom Hotel Investments tarafından yapılan “Four Seasons Hotel Marrakech”, Ürdün’de Oppenheim Architecture + Design’ın yaptığı Wadi Rum Desert Lodges Resort ile Tayland’ta Hilton Pattaya.

Geçen ay Londra’da düzenlenen ödül töreniyle ödülünü alan Kıran, diğer bölgelerdeki “Five Star” ödülüne layık görülen tüm “Bölgesel Kazananlar” ile tekrar yarışacak. Dünya çapında yapılacak ikinci değerlendirme sonrasında “Dünyanın En İyi Otel Mimarisi” seçilecek.

HAKAN KIRAN KİMDİR

Yüksek Lisansını mezun olduğu Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Ana Bilim Dalı Kürsü’sün de tamamlayan Hakan Kıran 1989 yılında Hakan Kıran Mimarlık ve Yapı Hizmetleri Tic. AŞ’yi kurdu. Hakan Kıran Mimarlık 1989–1998 yıllarında tarihi yapıların tasarım restorasyon, proje yönetimi ve inşaatı alanlarında önemli projelere imza attı.

1999 yılında konsept projesinden başlayarak anahtar teslim olarak bitirilen, uzmanlık gerektiren özel yapım sistemlerine sahip projelerini uygulamaya geçirdi. Mydonose Showland (Piramit Çadır) bu tarzdaki uygulamaların ilk yapı örneklerinden.

Kıran’ın Opera Otel, Perili Köşk, Mydonose Showland, Haliç Metro Geçiş Köprüsü, Leonardo Da Vinci Köprüsü, Windowist Tower Metro Çıkışı, Kabataş Martı, Galatasaray Adası, Sancaktepe Rings İstanbul gibi birçok projede imzası bulunuyor.