Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İMSAD yüzde 7 büyüme bekliyor

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), 2012’deki ilk toplantısını 19 Ocak’ta “Ekonomik Gelişmeler ve Reel Sektör Beklentileri” başlığı altında TOBB Plaza’da gerçekleştirdi.

İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç toplantıdaki konuşmasında 2012’deki büyüme hedeflerini anlattı. Bilmaç, hükümetin hedeflediği %4 ekonomik büyüme ortamında sektörün 2012’de %7 ila %8 oranında büyümesini öngördüklerini dile getirdi.

HAREKETLİLİK SÜRECEK

“Son 5 yılda ortalama yüzde 15 civarında büyüyen inşaat malzemeleri sektörü, 2012 yılında da sektördeki hareketliliği yoğun olarak devam ettirecektir” diyen Bilmaç şöyle konuştu: “Nüfus artışı ve kentleşmeye bağlı konut talebi, kentsel dönüşüm projeleri, yenilenebilir enerji alanındaki çalışmaları ile büyüyen iç pazar ve özellikle yakın coğrafyada yer alan ülkelerdeki talep artışı ve yeni oluşacak pazarlar bizim için fırsatlar sunarak, sektördeki büyümeyi desteklemektedir.”

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ETKİSİ

İMSAD Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin ise geçen yılın Ekim ayından bu yana gelen kriz söylentilerinin ekonomiyi yavaşlattığını belirterek “Ama bu iş dünyasında var olan zihinsel bir karışıklık. İhracat sipariş ve iç pazar siparişlerinde sıkıntı yok” diye konuştu. “Türkiye’nin 2012 yılında %4’ün altında büyüme lüksü yok” diyen Alkin, “kentsel dönüşüm bu yıl büyümeyi daha da hızlandıracaktır” dedi.

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ ise “2023’te AB büyüme ortalamasının yakalanması bir hedefse 2012’de %9 bir büyüme çok daha iyi olur. Ekonomideki değişken ortamı yönetebilmek 2012’de daha da önemli hale geliyor” diye konuştu.