Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Isı yalıtımıyla yüzde 50 tasarruf

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği, Türkiye’deki 18 milyon konutun % 90’ının halen yalıtımsız olduğuna dikkat çekti. Dernek açıklamasında yalıtım konusunda yeterli düzeyde bilinç ve finansal teşvik olmadığı için her yıl 13 milyar 700 milyon TL’nin boşa harcandığı vurgulandı.

Isı yalıtımı uygulamalarının artması için devlet destekli teşviklerin şart olduğunun altını çizen dernek araştırmasına göre; Türkiye’deki tüm binaların yalıtımlı olması durumunda yıllık bütçesi 451 milyon TL olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 30 katı kadar tasarruf sağlanabilecek.

PROJE AŞAMASINDAKİ MALİYETİ DÜŞÜK

Dernek araştırmasına göre ısı yalıtımının getirdiği maliyetin payı, proje aşamasındaki bir binanın toplam maliyeti içinde % 3 ila 5 arasında değişiyor. Mevcut binalarda ise 100 m2 lik bir daire başına ortalama 3000 TL maliyeti oluyor. Sağladığı enerji tasarrufuyla da birkaç yıl içinde kendini amorti ediyor. Doğru ürünler ve doğru uygulamalarla ısı yalıtımı yapılan evler, ortalama % 50 daha az enerji tüketerek ısıtma ve soğutma sağlıyor.

UZUN VADELİ YALITIM KREDİLERİ

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yörük de beyaz eşyalarda olduğu gibi binaların ısı yalıtımı için de geniş kapsamlı kamuoyu bilinçlendirme kampanyaları yapılması ve teşvik mekanizmalarının harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Binaların da beyaz eşyalar gibi Ocak 2011’den itibaren Enerji Kimlik Belgesi ile enerji tüketimlerine göre A’dan G’ye kadar sınıflandırıldığını hatırlatan Yörük, bir binanın A,B gibi iyi enerji sınıfında olabilmesi için mutlaka ısı yalıtımlı olması gerektiğine dikkat çekti. Konutlarda kullanılan enerjinin % 80’inin ısıtma/soğutma amaçlı tüketildiğini anımsatan Yörük, yalıtım ürünlerinde KDV indirimi ve devlet destekli, mortgage benzeri çok düşük faizli, uzun vadeli yalıtım kredileri uygulanması gerektiğini belirtti.