Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kentsel dönüşümde yalıtım şart

İzmir’de depreme dayanıklı olmayan, 200 – 250 bin konutun yenilenme süreci yaşandığını söyleyen BTM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, kentsel dönüşüm projelerinde temelden çatıya su ve ısı yalıtımının vazgeçilmez olduğunu belirtti.

“Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında, özellikle büyük şehirlerde geçmiş dönemlerde hiçbir altyapısı olmaksızın inşa edilerek yerleşim birimi haline getirilmiş bölgeler yeşil alanlara dönüştürülmekte; bölge insanları da altyapısı olan yeni bölgelerde inşa edilen binalara naklediliyor” diyen Ürkmez, İzmir İl Merkezi civarında kayalık ve sağlam zemine sahip alanlar kadar, yumuşak ve alüvyon zeminlerin de bulunduğuna dikkat çekti.

DEPREME KARŞI SU YALITIMI

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak bina temellerinin her yanını saracak şekilde bohçalama su yalıtımı yapıldığında binaların hem su geçirimsiz hem de depreme dayanıklı olacağını vurgulayan Ürkmez, şunları söyledi:

“İzmir’de de, binaların büyük çoğunluğunun ortalama yaşının 20-25 ve temellerinde su yalıtımı yapılmamış olması, depreme karşı ne kadar savunmasız olduğumuzu gözler önüne sermektedir. Başta sahil şeridindeki binalar olmak üzere büyük bir tehlike içermektedir. Su ve ısı yalıtımının toprak altı ve dış duvar, çatı gibi elemanlarda uygun detay, uygun malzeme ve kaliteli işçilikle yapılması, kentsel dönüşüm projesi sakinleri için emniyet, ekonomi, konfor, ve sağlık anlamına gelecektir. Yalıtım, yapıları ömrü boyunca depreme dayanıklı ve çevreye duyarlı bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır.”