Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kira vergisinde yeni uygulama

Maliye Bakanlığı, Mart ayından itibaren halk arasında kira vergisi olarak bilinen gayrimenkul sermaye iradı vergisinde yeni bir sisteme geçmeyi planlıyor. Halen üzerinde çalışılan sisteme göre Maliye, Mart ayı öncesinde ev sahiplerine birer mektup göndererek, ev sahiplerine ödeyecekleri vergi tutarını bildirecek. Ev sahiplerine gönderilecek yazıda, “2011 yılında şu kadar kira geliri elde ettiniz. Ödemeniz gereken kira vergisi tutarı da şu kadar” denilecek.

Ev sahibi ödemez ya da beyan etmezse Maliye, bölgedeki diğer kiralara göre tespit ettiği vergi borcunu almak için yasal işlem başlatacak. Eğer mükellef, kira gelirinin daha düşük olduğunu iddia ederse bunu kanıtlamak zorunda kalacak.

Mektup gönderilerek uyarılacak ev sahiplerinin başında bugüne kadar kira gelirini beyan etmemiş veya eksik beyan etmiş 100 bin mükellef bulunuyor. Söz konusu mükelleflerin tamamının kayıt altına alınacağı tahmin ediliyor.

Bakanlık, bu uygulama ile 2010 itibariyle 657 bin olan kira vergisi mükellef sayısını, ilk etapta 750 bine çıkarmayı hedefliyor. Maliye Bakanlığı kaynakları, halen sistem üzerinde çalışıldığını belirterek, uyarı sisteminin kademeli olarak tüm ev sahiplerine uygulanacağını bildirdi.