Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Makel Otomatik Sigortalar

Şalt malzeme alanında uzmanlığını her geçen gün daha artırarak yakın gelecekte alanında dünyanın sayılı üreticileri arasına girmeyi hedefleyen MAKEL Şirketler Grubu’nda yer alan MAKEL Şalter, 2001 yılında gerçekleştirdiği 6 kA Kısa Devre Kesme Kapasiteli Sigorta tasarımından sonra, otomatik sigorta üretimini 2003 yılından itibaren İstanbul Büyük Çekmece’deki 45.000 m² büyüklüğe sahip üretim tesislerinde gerçekleştiriyor.

Ülkemizde uygulamada olan tesisat yönetmeliklerinde, şebekede, en az 3 kA Kısa Devre kesme kapasiteli otomatik sigortaların kullanılması öngörülmüştü. Beklentileri önceden sezen Makel Şalter, 2012 yılında yeni 3 kA’lık Kısa Devre kesme kapasiteli otomatik sigorta ürün tasarımını, ardından da üretimini gerçekleştirdi. Bu çalışma Makel’e, elektrik malzemeleri pazarında büyük avantaj sağlayarak rakiplerinin önüne geçmesini sağladı.

MAKEL ürün gamında toplam 168 farklı çeşit 3 kA Kısa Devre Kesme Kapasiteli Otomatik Sigorta üretiliyor. IEC 60947–2, EN 60898–1 ve TÜRK TS 5018–1 EN 60898–1 Uluslararası Standartları’na göre belgelendirme aşamasında olan sigortalar, Türkiye pazarının yanı sıra yurt dışında 40’ı aşkın ülkeye ihraç ediliyor.

Otomatik sigorta günlük üretim kapasitesi, yapılan otomasyon yatırımları ve makine parkı ile günlük 20.000 adet üretime ulaşan üretim tesisleri ile Makel, sigortalarını kendi tasarlıyor ve üretiyor.

Firma, TS 5018–1 EN 60898–1 standartına göre “B” ve “C” karakteristiğinde olmak üzere iki tip sigorta sunuyor.

“B” tip otomatik sigortalar, genellikle evlerde liniye aydınlatma ve sorti priz hat korumasında; “C” tip otomatik sigortalar ise genellikle endüstriyel tesislerde, ağır sanayide, dağıtım panoları ve asenkron motor kumanda devrelerinde, ölçme aletlerinde ve endüktif yüklerin korunmasında kullanılıyor.

MAKEL marka 3 kA Kısa Devre Kesme Kapasiteli Otomatik Sigortalar bağlı bulundukları devreyi aşırı akımlara karşı koruyorlar. Ani açma karakteristiği “B” ve “C” tip sigortalar termik olarak aynı karakterde olmalarına rağmen, kısa devre esnasında mağnetik olarak “B” tipleri nominal akımın 3 ile 5 katında, “C” tipleri ise 5–10 katında devreyi açıyorlar.

Kullanım alanına göre sigorta kutup sayısı: 1P, 1P +N, 2P, 3P, 3P+N ve 4P kutuplu olarak üretiliyor. Çok kutuplu otomatik sigortaların bir fazında arıza meydana geldiği takdirde, özel mekanizmaları; diğer fazlarını da birden açtırarak bağlı bulunan cihazların istenmeyen gerilimler ve akımlar altında kalmalarını önlüyor.

MAKEL ELEKTRİK MALZEMELERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

İstiklal Mah. Mareşal Fevzi Çakmak Cad. No:38 Kıraç/Esenyurt İstanbul

T: +90 212 689 5050 PBX

F: +90 212 689 5061

E: makel@makel.com.tr

W: www.makel.com.tr