Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Prysmian

Enerji, telekomünikasyon kablo ve sistemleri endüstrisinde dünyada önde gelen firmalardan olan Prysmian Group, açık deniz petrol ve gaz platformları sektöründeki ürün ve servis hizmetini genişleterek büyümeye devam ediyor.

Brezilya’da 150 milyon dolarlık bir yatırımla esnek boru üretim tesisini tamamlayan Prysmian Group yeni hedefi olarak Kuzey Avrupa, ABD, Batı Afrika ve Asya’da genişlemek ve 150 milyon dolar satış rakamının üzerine çıkmak olarak açıkladı.

Brezilya’da yatırımı tamamlanan esnek boru üretim tesisi ile birlikte, Draka’nın sahip olduğu ürün çeşitliliği sayesinde bu sektördeki ürün yelpazesini genişleten Grup, Kuzey Amerika pazarında yeni fırsatlar yakalıyor.

PETROBRAS’LA 50 MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA

Grup ayrıca, platformları deniz seviyesinden binlerce metre derinde yer alan kaynaklara bağlayan esnek boru, deniz altı cihazlarını kontrol etmek için kullanılan DHT kablosu tedarik etmek üzere Petrobras ile 50 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Prysmian Group’un Enerji İşlerinin Başkan Yardımcısı Fabio Romeo, Brezilya’daki yeni tesisin üretime başlamasının grubun açık deniz petrol üretiminde kullanılan yüksek teknoloji ürünü esnek boru alanında genişleme planlarını hızlandırdığını belirtiyor.

Draka’nın Gruba dahil olmasıyla, teknoloji ve ürün çeşitliliğinin artması, Petrobas’ın DHT kabloları anlaşması örneğinde olduğu gibi, müşterilere ek hizmetler sunabilme avantajını da getiriyor. Böylece Prysmian Group, Brezilya dışına, başta ABD olmak üzere açık deniz petrol üretiminin yapıldığı diğer bölgelerde de (Batı Afrika, Kuzey Avrupa ve Aysa) büyümeye devam etmeyi planlıyor. 2011 yılı sonu itibariyle, 150 milyon doların üzerinde satış yapmayı hedeflediklerini belirten Romeo; bu sektörde kullanılan yüksek teknoloji ürünlerinin yer aldığı segmentin Grup için öneminin altını çiziyor.

YENİ MÜŞTERİLER

Ar-Ge dahil 150 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirilen yeni tesis 15.000 m2’den geniş bir alana yayılıyor. 2007’de Vila Velha Brezilya’da açılan denizaltı esnek boru tesisi 400 çalışanı, yılda 150 km’den fazla esnek boru üretme kapasitesi ile Draka’nın Massachusetts ve New Jersey’deki iki Downhole Teknoloji (DT) kablo tesisi için tamamlayıcı bir görev görüyor.

Petrobras, ana müşteri ve teknolojik partner özelliğini sürdürürken, Draka entegrasyonuyla; Schlumberger, Baker-Hughes, BJ Services, GCDT ve Roxar gibi petrol endüstrisinin prestijli isimlerini de müşteri portföyüne kattı. Petrobras ile yapılan 20 milyon dolarlık anlaşma, Sidon ve Namorado petrol alanları için yaklaşık 25 km uzunluğunda 2 ½ inç ve 4 inç esnek borulardan oluşuyor. Petrobras ve Draka arasında yapılan ilk anlaşma ise, Campos Basin’de yer alan belli bölgelerde kullanılacak DHT kablolarının tedariğini içermekte olup, 3 yıl için yaklaşık 30 milyon dolar değerinde olması bekleniyor.