Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

REHAU

PROJEDE TERCİH EDİLME SEBEBİ

“REHAU, kendi markası altında pazarlanan sistemler ile hedef kitlelere özel hizmetler veriyor. Yıllara dayanan deneyim ve global yapı sayesinde ortaklarına tüm pazarlarda projelendirme, ihale, uygulama ve işletme ile ilgili çözümler sunuyor.

Gölmahal projesinde yatırımcının REHAU ürünleri seçmesinin temel sebebi; ihtiyaç duydukları kalite beklentisini, ürünlerinin işlevselliğini ve dayanıklılığını REHAU’nun zorlu şantiye şartları için somut olarak iyileştirerek karşılamasıdır.”

KULLANILAN ÜRÜNLER VE TEKNİK ÇÖZÜMLEMELER

“Projede, REHAU’nun yerden ısıtma ve serinletme sistemi, kullanım suyu tesisat sistemi (RAUTİTAN) ve sessiz atık su sistemleri (RAUPIANO PLUS) uygulandı.”

REHAU YERDEN ISITMA VE SERİNLETME SİSTEMİ

“Enerji giderlerini düşürmek için projede düşük sıcaklıkta ısıtma ve yüksek sıcaklıkta serinletme yapılması planlandı.

Yerden ısıtma sistemleri, bulundukları mahallerin ısı ihtiyacını ışıma yapan geniş bir yüzey üzerinden kütleleri ısıtarak karşılar. Bu özelliği, yerden ısıtma sistemlerinin geleneksel ısıtma sistemlerinden temel farkıdır. Geleneksel ısıtma sistemleri havayı ısıtıp mahal içerisinde taşıyarak gerekli ısıtmayı gerçekleştirir; bu esnada meydana gelen hava hareketi ise mevcut sıcaklığın içeride bulunan kişiler tarafından daha düşük algılanmasına ve konfor sıcaklığının yükselmesine sebep olur. Yerden ısıtma sistemlerinde 1-2ºC daha düşük mahal sıcaklıklarında aynı konforu yakalamak mümkün. Bu 1-2ºC’lik sıcaklık farkı ise işletme giderlerinde yıllık %6-12 arasında enerji tasarrufu sağlar.

Yerden ısıtma sistemlerini geleneksel sistemlerden ayıran diğer bir özellik ise ısıtmada ihtiyaç duyulan su sıcaklığının farklı olması. Isı üreticisinden (kazan, kombi, vb.) alınması gereken suyun sıcaklığı geleneksel ısıtma sistemlerinde 70 – 90ºC seviyesindeyken; yerden ısıtma sistemlerinde geniş ısıtma yüzeyinin etkisiyle bu sıcaklık binanın ısı ihtiyacına da bağlı olmak üzere 40 – 50ºC aralığında gerçekleşir. Bu sıcaklık seviyesi daha az enerjiyle ısınmayı sağlayarak enerji verimli bir kullanımın temelini oluşturur.

Gölmahal projesinde aynı boru sistemi ile yerden serinletme yapılması planlanıyor. Uygun bir otomasyon sisteminin seçimi ile yazın belli oranda döşemeden serinletme yapmak mümkün. Sistem, bina otomasyon sistemine entegre edilebiliyor. Klasik fan-coil sistemlerine göre daha yüksek sıcaklıkta çalışarak çok daha düşük enerji ile konfor koşullarına ulaşılabiliyor.

Üstün dayanıklı PE-Xa borular kullanılarak uygulanan REHAU yerden ısıtma ve serinletme sistemleri 10 sene garantilidir.”

KULLANIM SUYU TESİSAT SİSTEMİ – RAUTITAN

“10 sene garantili, 100% sızdırmaz RAUTITAN sistemleri son derece dayanıklıdır ve tekrarlanan tamirat masraflarının oluşmasını önler. Hijyenik, güvenli, hızlı ve pratiktir.

REHAU tesisat sistemlerinde kullanılmakta olan PE-Xa borular, yüksek sıcaklık ve basınç altında çok yüksek bir çapraz bağ oranı ile üretilir. Delinmediği sürece kendi orijinal formuna geri dönebilecek esnekliğe sahiptir. Darbelere karşı düşük sıcaklıklarda dahi son derece mukavim, hafif, toksik hiç bir madde içermeyen, tortu tutmayan, polimer teknolojisinin tesisat sistemlerinde sunduğu en üst düzeyde malzemelerdir.

PE-Xa malzemenin hafıza özelliğinden yararlanarak yaratılan orijinal REHAU “geçme manşon” bağlantı tekniği sayesinde, çözülmesi ve sızdırması mümkün olmayan iki parçalı bağlantı ile problemsiz olarak sıva altı tesisat uygulamaları da yapılabilmektedir. Tamamen soğuk olarak uygulanan ve şantiye koşullarında 30 sn. içerisinde tamamlanabilen bağlantı sistemi sayesinde kolon hatları da dahil olmak üzere tüm boru çapları için uygulamaya bağlı hatalar sıfıra indirilmiştir. Bağlantı, borunun esneme – geri büzülme özelliğinden yararlanarak, boru ağzını açmak suretiyle yapıldığı için bağlantı yerlerinde bir çap daralması ve dolayısıyla basınç kaybı yaşanmaz.”

SESSİZ ATIK SU SİSTEMİ – RAUPIANO PLUS

“REHAU sessiz atık su sistemi, üstün sönümleme tekniği ile atık su tesisatlarında kullanımdan sonra oluşan sesi duyulamayacak seviyeye indirir. RAUPIANO Plus borularda ve ek parçalarında hava sesini, özel geliştirilmiş ses yalıtıcı dolgu maddeleriyle desteklenmiş bir malzemenin kullanımıyla azaltılmaktadır. Ayrıca patentli ve üstün sönümleme kabiliyetine sahip sabitleme kelepçesi sistemi ise kütle sesinin tesisat duvarına iletimini minimize etmektedir. REHAU Sessiz Atık Su Sistemleri 5 sene garantilidir.

REHAU, en katı Alman Yönetmeliklerinin tüm şartlarını fazlası ile yerine getirir. Fraunhofer-Yapı Fiziği Enstitüsü, Stuttgart tarafından yapılan uygulamalı testler sonucunda sessizlik değerleri onaylanmıştır. Yapılan testlerde almaya hak kazandığı kristal işareti ile sert kış şartlarında bile yüksek çarpma dayanımlarına sahip olduğunu kanıtlamıştır.”