Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

TRGTRS Turgutreis’e karma proje

Bodrum Turgutreis’te konumlanan konut ve otel kullanımlı kompleks projesi

TRGTRS’de, teraslanan platformlar üzerine yerleştirilen 29 dubleks villa ve 43 daire bulunuyor. Çağdaş Holding tarafından gerçekleştirilen, mimari tasarımı Gökhan Avcıoğlu’na ait projenin arsa alanı 26.598 m², toplam inşaat alanı ise 19.949 m².

Semih Acar, Scott Baltimore, Tahsin İnanıcı, Jonas Kirsch, Mert Türközü ile Müge Tan gibi isimlerin proje ekibinde yer aldığı proje Turgutreis’te denize yakın konumlanmış, deniz seviyesinden sadece birkaç metre yükselen hafif eğimli bir arazi üzerine yerleştirildi.

TÜM BİRİMLER DENİZ MANZARALI

Bodrum yarımadasındaki ikinci en büyük kasaba olan Turgutreis, ılık Akdeniz iklimi ve berrak turkuaz sularından yararlanmak isteyen ziyaretçiler ve daimi sakinler için popüler bir istikamet oluşturur. Bodrum yarımadası üzerinde artan talebi karşılamak, Turgutreis’i yıl boyunca işler hale getirmek için geliştirilen karma kullanımlı bir proje olan TRGTRS’nin tasarım stratejisi ise doğal eğimden yararlanarak, tüm birimlerin deniz manzarasından faydalanması fikri üzerine kurulu.

MALZEME YEREL KAYNAKLARDAN

Denizden en yüksek olan konuma yerleştirilen otel, araziyi arkadan sararak bir sınır ve geçit işlevi de görüyor. Otel, sitenin ana organizasyonu için bir başlangıç noktası görevi taşıyor, buradan başlayarak devam eden rampalar ve peyzaj elemanları deniz kenarındaki güverteye kadar devam ediyor. Güverte, deniz yoluyla gelenler için bir iskele olarak kullanılmakla birlikte Turgutreis marina için de bir bağlantı işlevi görüyor.

Projede daha uyumlu bir etki sağlamak amacıyla yerel kaynaklardan tedarik edilecek az çeşit malzeme kullanımı planlanıyor. Tasarımda taş, beton, cam ve çelik olmak üzere dört ana malzeme bulunuyor.