Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Ümraniye AVM İstanbul’un yeni Bağdat Caddesi

Ömerler Mimarlık, ödüllü çalışmaları olan İstinye Park, Mall of İstanbul ve Akasya AVM’deki deneyimlerinden sonra yeni bir büyük projeye imza atıyor. İstanbul Alemdağ Caddesi’ndeki Ümraniye AVM’de öncelik; ferah, kolay alışveriş. 40.000 m2 alanda bulunan 105 mağazanın tasarımında kolay ve zahmetsiz alışveriş imkanı ön planda tutuluyor.

Ömerler Mimarlık’ın 105 mağaza, 7000 m2 yemek alanı ve 4000 m2 lik eğlence bölümüyle projelendirdiği Ümraniye AVM, Anadolu Yakası’nın ikinci Bağdat Caddesi gibi olacak. AVM, şehrin merkezinde yer alması, kolay ulaşımı, geniş yeşil alanı ve bol miktardaki açık terasıyla caddeyle sürekli temas halinde olacak.

Ümraniye AVM, bölgedeki restoran ve kafe ihtiyacını da açık ve kapalı yeme-içme alanıyla giderecek. Ayrıca AVM’nin üzerinde tasarlanan otel projesi de Ümraniye bölgesindeki büyük bir ihtiyacı karşılayacak.

Bitiş tarihi 2013 olarak belirlenen projenin toplam inşaat alanı 112.000 m². 54.400 m² lik kapalı alana sahip olacak yapıda işveren firmalar Mutlu İnşaat, Mes Turkuaz İnşaat, Miltaş İnşaat, Uzman İnşaat.

KOLAY VE KONFORLU ALIŞVERİŞ

Proje mimarlarından Güney Kurdak ziyaretçilere rahat bir alışveriş imkanı sağlamak için yaptıkları çalışmaları şöyle anlatıyor:

“Bu projede hedefimiz; ziyaretçilerin kolay ve zahmetsiz bir şekilde alışveriş yapmaları, yemek yemeleri, çocuklarıyla eğlenmeleri, keyifli ve sürprizli bir mekanda iyi zaman geçirmeleri için doğru tasarımı oluşturmak. Bunun için örneğin İstinye Park AVM’de tasarladığımız ve çok başarılı olan, mağaza cephelerinin tüm katlardan ve açılardan görünmesini sağlayan, üst katlara doğru geriye çekilmeyi, Ümraniye AVM projesinde de uyguladık.”

“Açık terasların ve kat bahçelerinin her cephede bolca yer almasına dikkat ettik. Bunun dışında, verimli enerji kullanımı, doğru konfor koşullarının yaratılması, engelli, yaşlı ve çocukluların kolay ve rahat gezebilmeleri ve kiralanabilir alanın maksimize edilmesi gibi projede hayati önem taşıyan birçok faklı kriteri de dikkate aldık.”