Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yalçınlar Group Yönetim Kurulu Bakanı Hakan Yalçın

Yıllardır fotoğrafçılık sektöründe yer alıyorsunuz. İnşaat sektörüne yönelmenizin nedeni neydi?

Yalçınlar Group fiilen inşaat sektöründe olmasa da aslında çok da uzağında değildi. Önceden firmamıza ait binalarımızın, kendi gayrimenkullerimizin inşaatlarını yaparak bir şekilde bu işin içinde oluyorduk. Şu anda Gölmahal’i inşa ettiğimiz arsayı 2005 yılında satın aldık. İnşaat piyasasının ilerlemesinin ardından piyasayı inceledik, villa projelerinin o bölgede çok ilgi göreceğini öngördük. Bu bölgenin önümüzdeki beş yıl içinde çok gelişeceğinin tespiti ile inşaat sektörüne bir başlangıç yaptık. Bundan sonraki projelerimiz için Yalçınlar Group olarak Gölmahal projemizin başarılı olması için çalışıyoruz. Bu güçle yeni projeler yapmaya devam edeceğiz.

İnşaat sektöründe karma yapılar, toplu konutlar revaçtayken siz neden daha butik bir proje olan villa konut yapımını tercih ettiniz?

Villa projeleri gerçekten de toplu konutlarla kıyaslandığında çok daha az sayıda yapılıyor. Bu açıdan da daha cazip geliyor bizim için. Şu ana kadar projenin gördüğü ilgi de bunun insanlara cazip geldiğinin bir kanıtı.

Proje lokasyonu olarak Büyükçekmece’yi tercih etmenizin nedeni nedir?

Büyükçekmece gölü kenarı A+ villaların olduğu bir bölge. Şu anda zaten 3000’e yakın villa bulunuyor bölgede. Bu sayının daha çok artacağını düşünüyoruz. Bölgedeki arsalara bakıldığında da hemen hepsinin villa imarlı olduğu görülüyor. Bu bölgenin çok yakın bir zamanda iyi bir villa yerleşim bölgesi olacağı kanaatindeyiz. Ayrıca Bakırköy, Florya, Yeşilköy gibi semtlerde oturanlar ve lüks bir villa almayı düşünenler için Büyükçekmece dışında alternatif bir bölge zaten yok.

Projenin şekillenme sürecini paylaşabilir misiniz?

İnşaat sektörüne doğru bir giriş yapmak için çok iyi bir proje tasarımı hedefledik. Buna ulaşmak için bazı mimarlarla görüştük. Bu görüşmelerin sonunda Dara Kırmızıtoprak ve Gökhan Avcıoğlu ile bu projeyi hazırlamaya karar verdik. Ortaya çıkan projenin gerçekleşmesi durumunda karşılaşacağı ilginin yoğun olacağına kanaat getirdik. O bölgede çok villa olduğu için bizim diğerlerinden çok farklı olmamız ve özelliklerimizle öne çıkmamız gerekiyordu.

Projenin öne çıkan özellikleri neler?

Birçok yönüyle öne çıkan Gölmahal, çevreci yaklaşımı ile Türkiye için örnek proje niteliğinde. Rüzgar ve güneş enerjilerinden faydalanıyor, enerji tasarrufu sağlıyoruz. Yağmur sularını toplayıp tekrar kullanıma sokuyoruz. Binaların içinde şu ana kadar çok az villada uygulanabilmiş hava kaynaklı ısı pompalarını kullanıyoruz. Genellikle kuzey ülkelerinde tercih edilen ve tasarruf sağlayan bu hava kaynaklı ısı pompaları Türkiye’de daha yeni yeni kullanılmaya başlanıyor. Bir doğalgaza harcayacağınız aylık giderin yaklaşık %40-%50 civarında daha düşüğüne elektrikle ısı üretiyorsunuz. Bunun dışında yerden ısıtma ve yerden serinletme sistemlerini kullanıyoruz. Projede yerden serinletme sistemi kullanıyoruz ki bu da bir yenilik niteliğinde. Yazın yerden serinletmeye ek olarak dairelerimiz fan-coil sistemlere de sahip. Havanın fazla nemli olduğu, soğuk veya sıcak olduğu zamanlarda fan-coiller de devreye girecek.

Bütün villalar akıllı sistemlerle donatılmış durumda. Sakinlerin, her odanın sıcaklığını ayrı ayrı kontrol edebilmeleri için özel bir sistem var. Her odanın ayrı termostatı var. Birini tamamen açıp diğerini tamamen kapatabiliyorsunuz. Böylece istediğiniz odaya istediğiniz sıcaklığı verebiliyorsunuz. Aynı zamanda akıllı sistemde bir tuşa basarak evin istediğiniz bölümünü aydınlatabiliyorsunuz.

Türkiye’de uygulamaları başlayan akıllı sistemlerin tam verimli kullanımına çoğu zaman erişelemiyor. Bunun büyük ölçüde sebebi; sistem altyapısının proje aşamasından sonra yapıya entegre ediliyor olması. Tüm elektrik, ısıtma ve soğutma sistemleri Gölmahal projesinin ilk aşamasında planlanan ve detayları belirlenen akıllı sistemin altyapısına göre gerçekleştirildi.

Bütün bu sistemleri içeren çevreye duyarlı proje geliştirmek yatırımcı için maliyeti yüksek, kullanıcı içinse çok tasarruflu. Biz bu artı maliyetleri göze alarak işe başladık.

Gölmahal’in sosyal yaşam alanı ClubGölmahal de farklı özellikleriyle benzerlerinden ayrılan yönlere sahip. Biraz bahsedebilir misiniz?

Benzer projelerdeki sosyal tesislerin yaşama sıkıntılarını göz önüne alarak tesisin girişini Gölmahal’in girişinden farklı bir noktaya kurduk ve dışarıya da açık yaptık. Sosyal tesisin esas sahibi 38 villanın sahibi olan Gölmahal sakinleri olacak. Onların ileride bu konuda vereceği karar geçerli olacak ama şu an için sosyal tesis dışarıdan da üye alabilecek. Tesiste tenis kortları, restoran, fittness, hamam, sauna, buhar banyosu, açık-kapalı havuz olacak. Dolayısıyla civar projelerden de insanlar gelip bu klübe üye olabilecek.

Binalar deprem dayanıklılığı açısından da dikkat çeken özelliklere sahip. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Binalarımız tamamen depreme dayanıklı şekilde yapıldı. Binaların altında her biri 11 metre boyunda 40 tane kazık bulunuyor. Normalde çıkan zemin etüdlerine göre kazık kullanmamıza gerek yoktu ama biz yine de herşeyi daha da sağlamlaştırıp garantilemek istedik. Deprem artık çok ciddi bir gerçek olduğu için her şeye dikkat ettik. Hatta havuzun, kış bahçesinin bile altına kazık yerleştirdik.

Satışlara ne zaman başlayacaksınız?

Nisan ve Mayıs aylarında örnek villalarımızı tamamlamış ve satışlara başlamış olmayı planlıyoruz. 38 villadan dördü örnek olarak tasarlanıyor. Bunlar eşyalarıyla birlikte tamamen bitmiş halde olacaklar.