Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yüzde 15’lik büyüme beklentisi

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİMFED), 2012’nin de geçen yıl gibi inşaat sektörü açısından büyüme sağlanacak bir yıl olacağını bildirdi. Bir açıklama yayınlayan federasyon, geçen yıl inşaat sektöründeki ortalama %10.2’lik büyümenin bu yıl %15‘lere çıkacağı tahmini yaptı. Bunun da ülke ekonomisinin ortalama büyümesine en az %3-4 civarında katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

TİMFED, Van depremi sonrası inşaat ve yapı sektörünün masaya yatırılmasıyla beraber 19 milyon yapının yarıya yakınının deprem yasası ile dönüştürülmesi ve yabancılara konut satışı yasasının TBMM’de çıkması ile beraber inşaat sektörünün önünün açılacağını belirtti. Federasyon bu durumun mevcut kapasitenin en az %50 artarak devam etmesi anlamına geldiğini söyledi.

TİMFED, bunun da ortalama yılda üretilen 500 bin konutun 750 bin konuta çıkması 100 milyar liralık inşaat yatırımının 150 milyarı bulması, 2 milyon’ a yakın istihdam edilen kişi sayısının da 3 milyona çıkmasını ifade edeceğini bildirdi.

Avrupa’daki ekonomik çöküşün Türkiye’yi de yakından ilgilendireceği dikkate alındığında Türkiye ekonomisinde ihracat odaklı kayıplar yaşanacağını ifade eden federasyon, yine Afrika ve Ortadoğu’da ki inşaat yatırımlarının durmasının yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde daralma yaratabileceği uyarısı yaptı.