Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ZBS Alfaçelik’ten Kobi’lere fabrika

Yapısal çelik sektöründe 250’den fazla projeye imza atan Zbs Alfaçelik, KOBİ’leri uygun ödeme seçeneğiyle fabrika sahibi yapacak yeni projesini duyurdu. Firmanın hedefi bu yıl içinde 50000 m2 lik inşaat yapmak.

Projeyle ilgili bilgi veren Zbs Alfaçelik Genel Müdürü Rıdvan Murat, “Sıfırdan iş kurmak ya da mevcut fabrikasını değiştirmek isteyenler bize geliyor. Arsanın durumuna göre 2 bin ila 10 bin m2 büyüklüğünde fabrikalar inşaa ediyoruz. Metrekaresi 200 dolar civarında” dedi.

90 GÜNDE FABRİKA

Ortalama 5000 m2 büyüklüğündeki bir fabrikayı 90 günde kurduklarını belirten Murat, projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Bizden hizmet almak isteyen KOBİ’lerin yapması gereken su, kanalizasyon ve elektrik gibi altyapı hizmetini sağlamak. Bu yapıldıktan sonra biz kuracağımız fabrikanın tüm parçalarını kendimiz üretiyoruz. Bunu da Sakarya Hendek’te bulunan tesislerimizde yapıyoruz. Şantiye alanında sadece montaj erçekleştiriyoruz. O nedenle hava şartları bizi etkilemiyor. Eksi 30 derecede de artı 50 derecede de hizmet sunabiliriz.”

Tekstil, deri ve otomotiv sektörü başta olmak üzere birçok sektördeki KOBİ’lerden talep aldıklarını söyleyen Murat, firmaların fabrikaları için ödeme planlarını da şöyle anlattı: “Toplam tutarın % 20’sini peşin alıyoruz. Geri kalan borcu ise 30 ila 60 ay arasında vadelendiriyoruz. KOBİ’lerden gelen talebe bağlı olarak ilk altı ayı ödemesiz de yapabiliyoruz. İsteyen KOBİ’ler uygun koşullarda banka kredisinden de yararlanabiliyor.”