Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

2012 AVM yılı olacak

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Aralık ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2011 yılında 2010’a göre % 14 artış gösterdi.

AVM endeksine göre 2012’de açılacak 45 AVM ile sektöre 1.5 milyon m² kiralanabilir alan eklenecek. Bu yıl sonu itibari ile 340 AVM ile 9 milyon m² kiralanabilir alana ulaşması bekleniyor. 2012 yılı tahmin edilen ciro rakamı 48.5 milyar TL. Bunun 26.5 milyar TL’si Anadolu’da, 22 milyarının da İstanbul’da olması bekleniyor. 2012 yılı tahmin edilen ziyaretçi sayısı ise Türkiye ölçeğinde 1.5 milyar kişi.

YATIRIMLARIN GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ UZUYOR

AVM Endeksi Aralık ayı sonuçları ile birlikte 2011 yılını değerlendiren AYD Başkanı Hakan Kodal “2011 yılı AVM sektörü için genelde memnun edici sonuçlar doğurdu. Bu durum 2012 yılında eskisi kadar olmasa da AVM yatırımlarına devam edileceğini ancak daha hassas hesaplamalar yapılarak yatırımların planlanması gerektiğini” söyledi.

2011 yılının genellikle hedeflerin aşıldığı bir yıl olduğuna dikkat çeken Kodal, perakendede karlılıkların henüz istenilen seviyeye gelinmediği dolayısıyla ciroların artmasına rağmen, kira artışlarına yansıtılamadığı ve bu sebeple yapılan yatırımların geri dönüş sürelerinin uzun olduğunun altını çizdi.