Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Çağlayan’dan sektöre övgüler

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İnşaat sektörünün Türkiye’yi dünyada 17. büyük ekonomi yapan sektör olduğunu söyledi. Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği’nce (MERYAP) düzenlenen ‘’kentsel dönüşüm’’ konulu toplantıda konuşan Çağlayan, bu özelliği nedeniyle inşaat sektörünü ‘’baba yiğit bir sektör’’ olarak tanımladı. Çağlayan bu tanımı da şu sözlerle açıkladı: ‘’Neden? İnşaat sektörü Türkiye’yi dünyada 17. büyük ekonomi yapan bir sektör. Şu anda 1.8 milyon kişinin direkt istihdam edildiği bir sektör. Bu sektörün Türkiye ekonomisine büyük katkısı var. 2010 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 9 büyüdü. İnşaat sektörü yüzde 17.2 büyüdü. Türkiye’nin yüzünü ağartan bir sektör’’ dedi.

ÇİN’DEN SONRA İKİNCİYİZ

Çağlayan, Türk müteahhitlik sektörünün ciddi bir basamak atladığını, Çin’den sonra dünyanın ikincisi konumunda olduğunu vurguladı. Çağlayan, deprem kuşağında olan Türkiye’de müteahhitliği tekniğine göre yapmak gerektiğini belirtti.