Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya: Şehrimizin siluetine yeni ve çağdaş bir ikon kazandırdık

İkon’u, Dumankaya’nın diğer projeleri arasında nasıl bir yere konumlandırıyorsunuz? Projenin, Dumankaya’nın marka kimliği açısından nasıl bir önemi veya katkısı var?

Her zaman geleceği şekillendirecek projeler geliştirmek için çalışıyoruz. Kente kimlik katan yaşam alanları geliştirmek bizim misyonumuz. Bu doğrultuda Dumankaya olarak sunduğumuz üstün hizmet anlayışı ve farkını yansıtan İkon projesine imza attık.

Dumankaya İnşaat’ın ilk yüksek binası olan İkon, özgün mimarisi ve sahip olduğu özellikleri ile hem İstanbul’a farklılık getirdi hem de Dumankaya olarak sahip olduğumuz deneyim ve tecrübenin neticesi ile güvenilir ve prestijli bir marka imajımızın yansıması niteliğinde oldu.

İkon birçok ilkleri bünyesinde barındırdığı için çok farklı bir proje. İstanbul’un en seçkin yerleşim merkezlerinden biri olan Göztepe’de ilk kez üçüz kuleler mimarisini kullandık. Üç bloğun birleşiminden oluşması, verimliliğinin yüksek olması ve bu niteliklerde yaşamı metrekarede ufaltıldığı için uygun fiyata sunması onu ayrıcalıklı kılıyor. Bu tarz yaşamı bu şekilde verebilme, hem projenin mimari niteliği hem de içinde barındırmış olduğu fonksiyonları kıyaslandığında çok ayrıcalıklı.

İkon’da daire almanın bina sakinleri için ne tür avantajları oldu veya olacak?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki; Dumankaya projelerinden ev sahibi olmak bir ayrıcalıktır. Çünkü Dumankaya olarak her zaman önceliğimiz müşteri memnuniyetidir. Bunun için oluşturduğumuz Pusula Yönetim Hizmetleri ile satış öncesinden başlayarak, satış ve satış sonrasında müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap vermekle beraber aynı zamanda teslimler sonrası dairelerinde yaşarken dahi günlük hayatlarını kolaylaştıracak her türlü desteği kendilerine veriyoruz.

Bu saydığımız Dumankaya ayrıcalıklarının yanı sıra İkon özelinde ise şunu söyleyebiliriz ki; 149 metre yüksekliği ve özgün mimarisi ile tüm dairelerde sunduğu eşsiz manzara ile daire sakinlerine keyifli bir yaşam sunacak. Bunun yanı sıra konumu itibari ile Anadolu yakasının cazibe merkezi olan Göztepe’de yer alan İkon projesi şehrin sunduğu hastane, AVM, sosyal merkezler, oteller gibi tüm olanaklara kolayca ulaşma imkanı sunuyor. Dolayısıyla bina sakinleri, İkon’un konumunun avantajlarından yararlanabiliyor.

Dumankaya İKON’da rezidans hizmetleri kapsamında business lounge’tan laundry’e, teknik bakım ve onarımdan 24 saat profesyonel resepsiyona, posta hizmetlerinden güvenliğe geniş bir hizmet yelpazesi sunuluyor. Güvenlik önlemlerinin üst seviyede tutulduğu İKON’da 24 saat güvenlik ve kamera sistemlerinin haricinde bir de yangın asansörü bulunuyor. Bununla birlikte, bina sakinleri fitness center, futbol ve basketbol sahaları, kapalı, açık ve çocuk havuzları, iş ve alışveriş merkezleri gibi zengin olanakları kullanarak sosyalleşebiliyor.

Proje konumlandığı Göztepe’de ne tür etkiler bırakacak sizce? İstanbul’un kent silueti düşünüldüğünde İkon nasıl bir etki yaratıyor?

Göztepe bölgesinde bu tarz bir proje bulunmaması Dumankaya İkon´u doğurdu. Levent ve Maslak hattında birçok rezidans mevcut. Yüksek katlı bu rezidans projesini Göztepe bölgesinde yapmanın ise bize farklılık oluşturacağını düşündük. O bölgenin demografisini çok iyi biliyoruz. Çok ciddi satış ve piyasa araştırmaları ile kendi müşterimizle ilgili araştırmalar yapıyoruz. Tüm bu birikimleri İkon’un mimarisiyle birleştirdiğimizde, Göztepe’nin şehirli ve sosyal yaşamına uygun ve bölgeye değer katan bir projeyi gerçekleştirdiğimize inanıyoruz.

Üçüz kule fikrini benimsemenizin nedeni neydi?

Biz kente kimlik katan yaşam alanları geliştirmeyi hedefliyoruz. İstanbul’un en seçkin yerleşim merkezlerinden biri olan Göztepe’de ilk kez üçüz kuleler mimarisini kullandık ve İkon projesiyle bir ilke imza attık. İkon projesiyle şehrimize yüksek bir yapı kazandırmanın dışında farklı mimarimizle hazırlanan şehrimizin siluetine yeni ve çağdaş bir ikon kazandırdık. Dumankaya olarak projelerimizin mimarisiyle farklılaşıyoruz ve müşterilerimizin talepleri doğrultusunda seçkin, rahat ve kullanışlı yaşam alanları üretmeyi amaçlıyoruz.

Projenin çözüm ortaklarının belirlenmesinde nasıl bir süreç izlediniz? Nelere dikkat ettiniz?

Dumankaya olarak tüm projelerimizin uygulama aşamasında, çözüm ortaklarımızı daha önce yaptıkları projeler ve tecrübelerine göre seçiyoruz. Bu seçimlerde çözüm ortaklarımızın kapasiteleri ve yeterliliklerini birçok açıdan değerlendiriyor ve bunun neticesinde seçimlerimizi yapıyoruz.

İkon ve Vizyon projelerinizin enerji sarfiyatının azaltılması için Almanya’da rüzgar testine tabi tutulduğunu söylemiştiniz. Bu süreci biraz anlatabilir misiniz?

Günümüzde enerji çok önemli bir maliyet… Biz de enerjiyi doğru kullanmak için çeşitli uygulamalarda bulunuyoruz. Enerji sarfiyatı ve projenin sağlamlığına yönelik sürekli testlerle binalarımızı takip ediyoruz ve bina sakinlerinin yaşam alanlarını testler sayesinde güven altına alıyoruz. Hem İkon hem Vizyon projeleri enerji sarfiyatını azalttırmak için Almanya´da rüzgar testine tabii tutuldular ve projede kullandığımız tüm malzemeler test edildi. Buna aynı zamanda ıslık testi de deniliyor ve test sonucunda projelerimizin sağlamlığını, malzemede sert rüzgarlarda sarsıntıdan kaynaklı ses çıkmadığını garantiledik.