Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Federico Meroni

GELECEKTE MUTFAK

Tüm yaşam alanlarında yaygın bir eğilim olan dijital ekipman donanımları gelecekte çok yüksek ihtimalle mutfaklarda da yaşanacak. Evin en fonksiyonel ve pratik parçası olarak daha önemli bir role sahip olacağını düşünüyorum. Tüm diğer odaları kontrol etmek için ve internetten, dış dünyadan gelen verileri almak için bir bağlantı göbeği olacak mutfaklar. Tüm ev görevlerini kontrol eden ve bize gıda malzemeleri, fatura bilgileri, hava durumu ve yemek tarifleri gibi bilgileri veren; özetle günlük yaşamımızı organize eden bir tür kişisel güverteye dönüşecekler. Bence; gelecekte mutfaklar bize yiyeceklerin otoüretimi için yararlı araçlar sunacak. Ve bir çeşit modern ve kullanışlı bir mutfak bahçesi de çoğumuz için önemli bir ihtiyaç halini alacak.

DİJİTALEŞME VE GELENEKSEL DEÐERLER

Bu kadar dijitalleşmenin kültürel değerlere bağlı kullanıcıları mutsuz edeceği yaklaşımını doğru bulmuyorum. Çünkü tasarım insanlarla, onların değişen yaşam şekilleri ve alışkanlıklarıyla şekilleniyor. Bu noktada zekice çözümler üretilebilmesi için mutfak üreticilerinin tasarımcılarla işbirliği içerisinde çalışması gerekiyor. Bütün mesele, yeni teknolojileri geleneksel değerlerle ve mekanlarla nasıl entegre ettiğinizdir. Biz tasarımcılar bu anlamda ciddi bir sorumluluk taşıyoruz.

BOCCHI İLE İŞBİRLİÐİ

Bocchi ile çalışmaktan çok zevk aldık. Genellikle biz, tasarım brifine; yaratıcı çalışmalarımızı destekleyecek araştırmalarla yanıt veririz. Yine bu yolla Bochhi’nin ihtiyaçlarını net bir şekilde analiz edebildik. Yeni konseptler sunduk ve tasarım üzerinde çalıştık. Maalesef Britanya’da yaşadığımız için üretimin her aşamasına tanık olamadık ancak Bocchi ile bu anlamda sıkı bir iletişim kurduk ve süreci takip ettik. DanelonMeroni, seramik üretim konusunda uzman Bocchi için öncelikle konsept tasarım üzerine yoğunlaşıyor. Çünkü üretim zorlukları ve teknik geliştirme kısmı Bocchi için oldukça kolay.