Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Tamer Nakışçı

SERAMİK & ISLAK HACİMLER

Seramik, teknik açıdan bakıldığında ıslak hacimler için günümüzdeki en önemli alternatif. Ancak seramik dendiğinde genelde son kullanıcının aklına dekoratif senaryolar geliyor. Fakat öncelikle, ıslak hacimlerin kullanım senaryolarını yeniden kurgulamak gerekir. Asıl bu noktada seramiğin rolü çok daha anlamlı bir boyuta ulaşacaktır.

CUBE & DOT ve MEKAN RUHU

Bir tasarım yaptığınız zaman, beraberinde bir dünya da yaratıyorsunuz. Ürün, o etkileşimin, yaklaşımın bir kesiti sadece. Bizi o dünyaya bir adım daha yaklaştıran bir araç. Cube&Dot, bambaşka bir boyuta ait ve ben başka objelerle de bunu yansıtmak istedim. Karoda “ruh” zaten mevcuttu, ben sadece fiziksel boyuttaki kesişimlerini aldım. Tabi ki söz konusu olan, “banyo” gibi özel ve kendi içinde bütünsel bir mekan olduğu için tasarım anlamında daha da özgürdüm.

BANYO VE ÖZGÜRLÜK

Bir projeye başladığım an, o konuda bütün bildiklerimi, gördüklerimi unutuyorum. Bu bakış açısını yakaladığınızda ve konunun gerçekten özüne inmeyi başarabildiğinizde orada oldukça temel bir fonksiyon veya çok sade bir duygu olduğunu keşfediyorsunuz. İşte bütün o tasarım süreci bu nokta üzerinde şekilleniyor; hem duygusal hem fiziksel boyutta. Bu, benim için çok net bir olgu. Bir kahve fincanı da, bir banyo kadar duygusal anlamda dolu olabilir ki aslında etrafımızdaki her obje, her mekan öyledir. Ancak çoğu zaman insanlar bunun farkında olmazlar, en azından bilinçli olarak. Banyo ise sınırların doğal olarak daha da serbest olduğu bir mekandır. Kullandığımız ürünler, mekan ve objeler ile olan ilişkimiz, günlük hayatımızın başka hiçbir alanındaki tecrübelerimize benzemez. Yalnız olduğumuz bu mekanda özgürüzdür ve dolayısıyla tasarım açısından da…

SAYISIZ DENEMELER, YENİ TEKNİKLER

Önemli olan, bir projeye başlarken tasarımcı ve üretici olarak aynı vizyonu paylaştığınızı hissedebilmek. Ondan sonraki bütün süreç, o ilk anda yakaladığınız duyguyu ve konsepti fiziksel olarak gerçek hayata taşımaya çalışmakla geçiyor. Bu da hem üretici hem de tasarımcı adına incelik ve disiplin gerektiren bir süreç. Cube&Dot oldukça yalın bir konsept üzerine kurulu, ancak aynı zamanda çok hassas detaylara dayanan bir tasarım. Bazı aşamalarda doğru sonucu elde edene kadar sayısız deneme yaptığımız oldu; yeni teknikler araştırdık, geliştirdik… Renk seçiminden filelenme detayına, online olarak tasarım yapabileceğiniz interaktif web sitesine kadar aynı hassasiyeti ve bütünlüğü korumaya özen gösterdik. Özellikle bu tip büyük ölçekli ve yatırım gerektiren projelerde ürünün başarısı için, sürecin tasarımdan malzemeye, ambalaja, görsellerine ve ürünün iletişimine kadar büyük bir uyum içerisinde ve tasarımın özündeki konsepte sadık kalarak ilerlemesi gerekir. Bu noktada tasarımcının bütün bu süreçlerde söz sahibi olması çok önemli… Bu anlamda Kale ile birlikte oldukça yoğun, ancak bir o kadar da uyumlu ve keyifli bir süreç geçirdiğimizi söyleyebilirim.

KALE İLE UZUN VADELİ İŞ BİRLİÐİ

Kale ile uzun zamandır süregelen bir işbirliği içerisindeyiz. Cube&Dot serisi oldukça heyecan verici bir başlangıç bizim için, ancak daha keşfedecek çok şey var. Bu doğrultuda işbirliğimizi bazı yeni projeler ile devam ettirmekteyiz. Ayrıca Studio/Nakışçı olarak, tasarım ve üretimin farklı alanlarında Kale’nin çözüm ortaklığını yapıyoruz. Böylesine profesyonel ve uluslararası vizyona sahip bir firma ile çalışmaktan dolayı mutluyum, eminim birlikte gelecekte daha da başarılı projelere imza atacağız.

* Cube and Dot’un 2012 versiyonunu hazırlasaydınız seride ne değişirdi?

Bugün Cube&Dot kullanarak yeni bir mekan tasarladığımda veya başka tasarımcıların projelerini gördüğümde halen yepyeni şeyler keşfettiğimi fark ediyorum. Benim de bu tasarımı yaparken hayal ettiğim senaryo tam olarak buydu; belirli bir döneme ait olmayan, devingen ve zamansız, yenilikçi bir ürün tecrübesi sunmak. Cube&Dot, yeni fikirler için temel bir oyun taşı. O nedenle sanırım değiştireceğim pek bir şey olmazdı.