Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Hakan Plastik

Firmanızın tarihçesi nedir? Faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Zafer KARADENİZ: Dünya’nın lider plastik boru sistemleri üreticilerinden Hakan Plastik, kurulduğu 1965 yılında Almanya’dan ithal ettiği ekstrüzyon ve enjeksiyon makineleriyle, bina içi boru sistemleri üretimine başlamıştır. 1992 yılında ise bu ürün grubuna ek olarak PP-R Sıcak ve Soğuk Su Boru Sistemleri üretimine başlayıp, 1997 yılında da İran ve Libya’ya ilk ihracatlar gerçekleştirilmiştir. Hakan Plastik kurulduğu günden bu yana yüksek teknolojinin ışığında kaliteli üretim yapmaya devam etmektedir.

ISO verilerine göre Türkiye’nin ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alan Hakan Plastik, 2002 yılında ise Türkiye’nin en büyük 3 sanayi bölgesinden biri olan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde (ÇOSB) yeniden yapılanarak alt yapı ve tarımsal boru sistemlerinde yatırımlarını hızlandırmıştır.

Hakan Plastik, tüm dünyada prestiji ile bilinen imalat, ticaret, hizmet ve inşaat sektörlerini kapsayan Fortune 500 sıralamasında da Türkiye’nin En Büyük 500 Kuruluşu arasında yer almaktadır.

1965 yılında kurulan firmamız, marka kimliğini kaliteli üretim, yenilikçilik, araştırmacılık, güvenilirlik ve teknoloji odaklılık gibi unsurların üzerine inşaa etmiştir.

Firmanızın geliştirdiği ürünler konusunda bilgi verir misiniz?

Hakan Plastik; üst yapı, alt yapı ve tarımsal olmak üzere üç temel iş alanında, yarattığı lider markalar ile faaliyet göstermektedir. Üst yapı sektörüne Silenta sessiz atık su boru sistemleri, tarım sektörüne Hakan damla ve yağmurlama sulama sistemleri, alt yapı sektörüne ise Duramax PP Koruge alt yapı sistemleri ile damgasını vuran firmamız, lider pozisyonunu dünya çapında korumaktadır.

Hakan Duramax Koruge borular, TSE EN 13476-3 standardına uygun Polipropilen’den (PP) ve yüksek yoğunluklu Polietilen’den (HDPE) üretilen Türkiye’nin ilk ve tek Polipropilen alt yapı kanalizasyon borularıdır. Yüksek esneme kabiliyetine sahiptirler. Yeraltı hareketlerinden etkilenmeyip, minimum 50 yıl bakım gerektirmeden kullanılabilirler.

Silenta, Türkiye’nin ve Dünya’nın en prestijli inşaat firmalarının ilk tercihidir.

Hakan Plastik’in özel patentli ürünü SILENTA atık su boru ve ek parçaları, Türkiye’nin ilk PP’ den üretilen ses geçirmez borusudur. Silenta, tam 4 lt’de 13 db ses geçirgenliğine sahiptir ve Türkiye’nin en sessiz atık su borusu olma özelliğini sürdürmektedir.

Silenta, Silenta 3a ve Silenta Premium olmak üzere iki farklı seri olarak üretilmektedir. Kırılganlıkları diğer atık su borularına göre daha azdır. 3 katmanlı yapıları ile üstün bir akış performansı, sessizlik, yüksek sıcaklık ve darbelere karşı dayanıklılık sağlarlar.

Hakan damla sulama boruları, TSE EN 9261 standardına uygun olarak üretilmektedir. Esnek yapıları sayesinde uzun ömürlüdürler. Güneş ışığı ve kimyasallara karşı dayanıklı yapıları vardır. Hakan damla sulama sistemlerinde bulunan bitkiye özel damlatıcılar sayesinde verim yüksek oranda artmaktadır.

Hakan Plastik, tarımsal sulama boru sistemleri ile yanlış sulama tekniklerinin ve su kıtlığının sebep olduğu doğal tahribatın önüne geçmeyi amaçlamış ve tükenen su kaynaklarının korunmasına güçlü bir katkı ve çözüm sunmayı kendisine ilke edinmiştir.

Türkiye’nin ve Dünya’nın en prestijli inşaat firmalarının ilk tercihi olan Hakan Plastik ürünleri, Dubai’de bulunan dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa – Dubai Mall projesinde kullanılmış tek Türk markasıdır.

Hakan Plastik ürünleri İstanbul Trump Tower, Dubai Rolex Tower, Latifa Tower gibi projelerde dünyanın dört bir yanında güvenle kullanılmıştır.

Firmanızın sektördeki yurt içi ve yurt dışı konumu nedir? Sektörde hangi bakımlardan fark yaratıyorsunuz?

Sadece Türkiye’de ve plastik boru sistemleri alanında üretim yapan Hakan Plastik, ÇOSB’de yaklaşık 200.000 m² alan üzerine kurulu modern tesisi, üretim, ihracat ve lojistik deneyimi, güçlü teknolojik altyapısı ile büyüklüğü 100 milyar doların üzerindeki dünya plastik boru sektörünün rotasını belirleyen en önemli oyunculardan birisidir.

Ürünlerini Avrupa standartlarında ve kalitesinde üreten firmamız, müşteri memnuniyeti konusunda öncü ve dinamik bir kuruluştur. Fark yarattığı en önemli unsurlardan bir tanesi sahip olduğu ürün kalite sertifikalarıdır.

Hakan Plastik Kalite Sertifikalarından bazıları:

DVGW ( Almanya), SKZ (Almanya), Hijyen Enstitüsü (Almanya), Fraunhofer (Almanya), Ö-Norm (Avusturya), Nordic Poly Mark ( İsveç), AENOR (İspanya), UkrSepro (Ukrayna), GOST (Rusya), SABS ( G.Afrika), Hıfzısıhha Enstitüsü (Türkiye), TSE (Türkiye)

Plastik boru sektöründe, alınması en zor olan sertifikalardan İsveç Nordic Poly Mark ve Avusturya Ö-Norm sertifikalarına sahip olan ilk ve bu ülkelere ihracatı olan ilk ve tek Türk firması Hakan Plastik’tir.

Hangi ülkelere ve ne kadar ihracat yapıyorsunuz?

Hakan Plastik, rekabetçi ve yenilikçi yapısıyla 90’lı yıllarda başladığı ihracat yolculuğuna, bugün 64 ülke ile devam etmektedir.

İhracat yaptığımız ilk 15 ülke sıralamasında İsveç, İspanya, Polonya, İran, Azerbaycan, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Nijerya ve tüm balkan ülkeleri gelmektedir. Fakat 2012 yılı için öngörümüz sıralamada ciddi değişimlerin olacağı yönündedir. Ülke pazarlarının satış ağırlıklı talepleri artış yönünde eğilim göstermeye başlamıştır.