Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İçmimar Burçin Dinler

MUTFAK

Yemek yemek ve temizlenmek insanoğlunun temel davranışlarındandır. Hatta bu işlemlerin gerçekleştirildiği mekanları yaşam alanlarının merkezine koymak mümkündür. Konu basit ve genel gibi görünse de, aslında kişiye özgüdür. Bu da biz tasarımcıları daha çok insanları incelemeye ve sosyolojik, psikolojik olarak analiz etmeye iter.

Benim bakış açıma göre ise mutfak; ailemizin ya da bireyin sosyal merkezi olmalıdır. Mutfak öyle tasarlanmalıdır ki, bireyler bir paylaşım mekanında olduklarını hissetmelidirler.

Tarz olarak büyük, kullanışlı ve rahat mutfaklarda mutluluk duyarım. Yeni trend olan çok küçük ve uzay teknolojisi görünümlü, her yerinden bir şeyler çıkan mutfaklardan hoşlananlardan değilim. Çok bireysel geliyor bana. Kısacası mutfak yaşamalı.

BANYO

Tüm günün yorgunluğunu üzerimizden atmaya çalıştığımız ilk mekandır. Oldukça önemli olan bu mekanlarda; renkler, kullanılan sıcak materyaller, suyun kullanılması gibi konular önemlidir. Kişilerin yaşam tarzlarına ve ruh yapılarına göre değişiklik gösteren bu zor mekanlarda amaç iyi tasarlanmış bir banyo ise insanın dingin ve huzurlu bir güne veya geceye başlayabileceği bir mekan olmalıdır.

RESTORAN MUTFAÐI

Restoran konusu ise başlı başına bir konudur. Özellikle tasarımcıyı, menüyü yönlendirirken bu menüyü gerçekleştirecek olan şef ve onun takım arkadaşlarının mutfak kurguları ve katkıları önemlidir. Aynı zamanda ergonomi ve hijyen bu konuların ayrılmaz parçalarıdır.

Ayrıca restoranın nasıl bir konsept içerdiği de önemlidir. Kimi zaman şeffaf mutfaklar yaratıp tüketicinin görmesini sağlarken kimi yerde de mekanda menüye göre gizemli bir mutfak da yaratabiliriz. Bununla da mekandaki müşterileri, menünün nerede oluşturulduğunu hayal etmeye itersiniz…

MUTFAKTA ANA FONKSİYONDAN UZAKLAŞILMAMALI

Gelecek için tüm yeni ve teknolojilik cihazların bulunduğu ama gözümüzün içine sokulmadığı naif, sıcak mutfaklar hayal ediyorum. Esas amaçtan uzaklaşılmayan, iyi yemeğin üretildiği, sunulduğu ve paylaşıldığı mekanlar olarak kalan bir mutfak… Gelecekte de tasarımcılar, sadece tasarım yapmak için esas konuyu unutmamalıdırlar. Gelecekte de mutfak, mutfak olarak kalmalıdır.

BANYO İÇİN MALZEME TERCİHİ

Günümüzde banyolar için birçok kaliteli ve büyük firma, birçok farklı malzemeler üretti ve üretmektedirler. Önemli olan bunları dengeli bir şekilde, içinde yaşanacak, insanın yaşam tarzına ve ruhuna göre oluşturmaktır. Şahsi tercihim ise doğal tasarlanmış mekanlardan yanadır. Mermer ve granit çeşitlerinin yanı sıra cam ve masif ağaç türleri arasında sıra cam mozaiklerle taçlandırmaktan keyif alırım.

DUVAR VE ZEMİN KAPLAMALARI

Banyo duvarları ve zeminleri otellerde, barlarda, kulüplerde, flatlarda, konutlarda, hastanelerde farklı konseptlerde tasarlanır. Mekan algısını etki eden duvar ve zemin kaplamalarını mekanın türüne göre tasarlamak çok önemlidir. Sizi bulunduğunuz mekan içinde olumlu hissettirmelidir. Bahsettiğim tüm mekanlardaki banyo atmosferi sizin nerede olduğunuzu bilinçaltınıza söyleyebilir. Önemli olan hangi ruh haliyle bulunursanız bulunun, o mekanda kullandığınız banyo bilinçaltınızda size rahatlık vermelidir.

ERGONOMİK ÇÖZÜMLER YETERLİ DEÐİL

Engelliler için WC önemli bir sorun. Bunu ülkemizde sadece wc olarak sınırlamak da doğru değil. Çünkü engellilerin günlük hayattaki mekanlara ulaşımından başlayarak kullanımlarına kadar olan sorunları tamamıyla çözülmüş değildir. Günümüzde bu konuyla ilgili teknolojiler kullanılarak çözümler üretilmelidir. Dikkat edersek ergonomik olarak çözümler sunduğumuzda görevimizi yapmış zannediyoruz. Bir inceleyin hepsi buz gibi mekanlardır. Oysaki teknolojik ve ergonomik tüm çözümlemeleri sağladıktan sonra diğer önemli olan bir konu da onların ruhlarına da hitap edebiliyor olmaktır.