Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İçmimar Esat Fişek

MUTFAK VE BANYO

Esasen diğer yaşam alanlarından görsel olarak çok ayrılmamaları fikrindeyim. Parlak beyaz seramik ve vitrifiye kullanımı ve her yüzeye aynı şekilde uygulama yapmak hem banyo hem de mutfakları oldukça sevimsiz hale getiriyor. Özellikle artan konutların ve tek başına yaşamın, minimumda kullanılan yaşam alanı metrakaresi ile mutfakların birebir ana yaşam alanı ile ilintili hale gelmesi, mutfakların yaşam alanının devamı gibi uygulanmasını zorunluluk haline getiriyor. Açıkçası ben uygulamalarımda mutfak gibi gözükmeyen fakat mutfak gibi işleyen alanlar yaratmaya özen gösteriyorum aynı şey tabii banyolar içinde geçerli.

KULLANICININ GUSTOSU HAKKINDA İPUÇLARI VERİR

Restoran ve kimi ofislerde endüstriyel mutfak kullanımı fonksiyoneldir ki, bu konut mutfaklarından hem tasarım hem maliyet açısından oldukça farklıdır. Fakat son dönemde bu tarz mutfakların oldukça estetik rezidental uygulamaları da yapılmakta. Esasen mutfak kurgusu ve görseli bence bir yaşam alanında, kullanıcının gustosu hakkında, en önemli ipuçlarını verdiği yerdir.

KÜÇÜK ALANLARDA AYNA PANELLEME

Genelde parlak yüzeylerden ve aşırı aydınlatılmış mekanlardan kaçınırım. Seramik yerine tekstüre yüzeyli doğal taş ve masif dokulu ahşap yüzeyler tercihimdir. Ayrıca ayna panelleme de bazen küçük alanlarda hayat kurtarıcı olabiliyor.

TAMAMEN AYDINLATILMIŞ BANYOLAR SEVİMLİ DEÐİL

Banyoda aydınlatma tamamen tercih meselesi… Gereken yerde ışık olması elbette gerekiyor, fakat tamamen aydınlatılmış banyolar bana kullanışlı ve sevimli gelmiyor. Belki birkaç aydınlatma senaryosu aynı mekanda çözülebilir fakat tamamen homojen bir aydınlatma bence yanlış. Işığın rengi de çok önemli tabii.

DUVAR VE ZEMİN KAPLAMALARININ MEKAN ALGISINA ETKİSİ

Duvar ve zemin kaplamaları tercihi tamamen mekanın sınırları ve yaratmak istediğiniz efektle alakalı… Sınırlı alanlarda mekan algılamasını kimi yerde netleştirmezsiniz, diğer yandan genişçe ve bölüntülü mekanlar içinse apayrı bir senaryo kurgulayabilirsiniz. Tabii ki tasarımın bu aşamalarında materyalin karakteri önemli bir rol oynar.

GELECEÐİN MUTFAÐI

İşlenmiş gıda sektörünün bu kadar büyüdüğü günümüzde, geleceğin mutfakları da küçülüyor olacak muhtemelen.