Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İETT arazisi yeniden gündemde

2006’da Dubai Şeyhi El Maktum’a 800 milyon dolara satıldıktan sonra büyük tartışmaların yaşandığı, ardından mahkeme kararıyla satışı iptal edilen İETT arsası yeniden dikkatlerin merkezinde. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi geçen ay aldığı bir kararla 46 bin m² lik arsayı satılmadan önceki emsal kararına döndürerek yeni bir süreç başlattı.

Bu yeni kararın ardından aralarında Ağaoğlu, İnanlar, Dap Yapı, Aşçıoğlu, Ege Yapı, Teknik Yapı, Tahincioğlu gibi sektörün önde gelen firmalarının da bulunduğu çok sayıda inşaat firması şimdiden araziye talip olduklarını açıkladı.

FARKLI SENARYOLAR

Ancak bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izleneceği henüz net değil. İBB’nin bu noktada önünde üç seçenek bulunduğu belirtiliyor. Milliyet gazetesinin haberine göre bunlardan birisi daha önceki dönemde yaptığı gibi arsayı doğrudan satışa çıkarması. İkincisi ise İBB’nin TOKİ gibi bir yöntem izlemesi. TOKİ’nin kendi iştiraki olan Emlak Konut GYO ile arsaları hasılat paylaşımı yöntemiyle satması gibi, İBB de kendi iştiraki olan Kiptaş ile bunu yapabilir. İBB’nin bir gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) kurma planı olduğu biliniyor. Kurumun bu durumda arsayı tamamen kendi tasarrufuyla değerlendirmesi de söz konusu olabilir. Arsa için yapılan yeni düzenleme ilk satıştan sonra geçen altı yıllık sürenin ardından nasıl bir fiyat belirleneceği de merak konusu…

TİCARİ FONKSİYONLAR YER ALABİLECEK

2006 yılında yapılan yüksek imarlı plan değişikliğinin ardından Dubai Şeyli El Maktum’a 800 milyon dolara satılan 46 bin metrekare büyüklüğündeki arsa için 2007’de İstanbul 7. İdare Mahkemesinde dava açılmıştı. Plan değişikliğinin iptali istemiyle açılan davayı reddeden mahkemenin kararı, Danıştay 6. Dairesi tarafından da onandı. Buna göre 2006 yılı öncesindeki emsale dönülmüş oldu. Danıştay’ın aldığı kararla arsanın yeniden imar hakkı kazanmasının ardından Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu yeni plan notlarını hazırladı.

2006 yılında verilen imar artışına ek düzenlemeler getirilen değerlendirmeye göre, İETT arazisi turizm, ticaret, yol ve yeşil alan olarak belirlendi. Turizm ve ticaret alanı olarak belirlenen kısımda yapılacak bina içerisinde, otel, iş merkezi, rezidans, ofis, alışveriş merkezi, restoran gibi faaliyetlerin yanı sıra yönetim binaları, banka ve finans kurumları gibi ticari fonksiyonlar yer alabilecek. Daha önce yüksekliğin serbest bırakıldığı arazinin emsali 3 olarak belirlendi. Ayrıca eğimden doğan bodrum katlar emsale dahil edilmedi, ancak bodrum katlardan sadece 3’ü iskan edilebilecek.