Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İFM’de proje tamam, inşaat yakında

Uzun süredir detayları merakla beklenen İstanbul Finans Merkezi’nde (İFM) proje aşamalarında sona gelindi. Proje kısmı tamamlanan İFM’de inşaatın da önümüzdeki aylarda başlaması bekleniyor. Açıklanan proje detaylarına göre İstanbul’un çehresini değiştirecek dev proje 2 milyon 500 bin m² alan üzerine inşa edilecek. İFM, Anadolu yakasında Ataşehir ile Ümraniye’nin kesiştiği noktada E5 ve TEM’den yararlanabilecek şekilde inşa edilecek. Finans merkezi iki metro hattıyla şehre bağlanacak. Merkez, 5 bodrum kattan oluşacak podyum bloğu üzerine inşa ediliyor. Araç trafiği podyum içerisinde sağlanacak.

560 bin m² ofis, 90 bin m² alışveriş, 70 bin m² otel, 60 bin m² rezidans ve 2 bin kişilik bir konferans merkezi olmak üzere 810 bin m² inşaat alanı bulunacak. Projenin tamamlandığında 30 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

NEW YORK VE LONDRA’DAN BÜYÜK

İFM ile ilgili bilgileri geçen ay kamuoyuyla paylaşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, finans merkezinin yaptırılması görevinin Bakanlar Kurulu kararı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verildiğini hatırlattı. Bayraktar, Finans Merkezi master planını yaparken; dünya ölçeğinde finans merkezi tecrübeleri olan yabancı bir proje grubu ile bölgesel nitelikte çalışmaları olan bir Türk proje grubunun birlikte çalıştığını belirtti.

İFM’nin New York, Londra ve Dubai’deki finans merkezlerinden daha büyük bir alanı kapsayacağını söyleyen Bayraktar, “Geçmişin her döneminde ihtişam ve zarafetin sembolü olan İstanbul, tarihi misyonuna yakışır şekilde önce bölgesel ardından küresel ticaretin merkezi olacak” dedi.

4 ANA BÖLGE OLUŞTURULDU

Merkezi 4 ana bölge oluşturduklarını anlatan Bayraktar planın detaylarıyla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Projenin kalbi olarak işlemesi planlanan 2. bölgede banka ve finans merkezlerine ait binalar yer alıyor. 1. bölgede ise özel kurumlar ve denetim kuruluşlarına ait binalar var. Kongre ve kültür merkezi ile oteller ve konutlardan oluşan 3. bölge Kapalıçarşı’daki gibi fonksiyon sürekliliğini sağlıyor. Destek ve hizmet birimleri olarak tanımlanan okul, cami, polis ve itfaiyenin bulunduğu 4. bölge ise 1. bölge’nin çevresine yerleştiriliyor.”