Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İMDER ve İSDER komite toplantılarında buluştu

İş ve İstif makinaları sektörünün iki önemli temsilcisi Türkiye İş Makinaları Distribütörleri İmalatçıları Birliği (İMDER) ile İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) Sektör Komite Toplantıları için bir araya geldi.

İMDER ve İSDER bünyesinde faaliyet gösteren 18 sektör komitesinden 11’i geçen ay düzenlenen toplantılarda buluştu. Geriye kalan 7 komite ise bu ay bir araya gelecek.

Programın son günü gerçekleştirilen 17. MAKTEK İş ve İstif Makinaları Grup Toplantısı’na Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Sanayi Genel Müdür Yardımcısı Zühtü Bakır da katıldı. İki haftaya yayılan Sektör Komite Toplantıları’nın ilkinde asfalt ve yol ekipmanları, beton santral ve ekipmanları, konkasör, forklift, kompresör, enerji ve güç sistemleri sektör firmaları bir araya geldi. İkinci haftada ise; depo ve raf sistemleri, platform, kiralama, kompakt ve vinç sektör firmaları bir araya gelerek sektörün geldiği noktayı değerlendirdiler.

ÖNCELİKLİ SORUN NİTELİKLİ ELEMAN İHTİYACI

KDV’den Leasing’e, CE uygulamalarından satış sonrası hizmete, piyasa gözetim ve denetiminden eğitime kadar birçok konunun görüşüldüğü toplantılarda; sektörün öncelikli sorununun nitelikli eleman ihtiyacı olduğu belirlendi. Bu konu ile ilgili İMDER ve İSDER’in bu yıl yapmayı planladığı faaliyetler toplantıda masaya yatırıldı. Toplantılarda 12 sektör komitesi bir araya geldi.

Programın son gününde yapılan 17. MAKTEK İş Makinaları Grup Toplantısı’na ilgi büyük olurken, toplantıda Piyasa Gözetim ve Denetim konusuna önem verilmesi ve bu konunun sektörel bazda değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi. Yatırım mallarında uygulanan KDV ve Leasing konularında yaşanan sıkıntıların da düzeltilmesi konusunda görüşlere ihtiyaç duyulduğunun altının çizildiği toplantı, firmaların diğer görüş ve önerilerinin dinlenmesi ile son buldu.

İMDER ve İSDER sektör komitesi yedek parça sektörü hariç 450 firmaya ulaşırken, bu firmalarla bire bir iletişim kuruluyor.