Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İş makinalarında KDV yüzde 1’e düşüyor

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), 6. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Genel kurulun açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü ve Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu, leasinglerde KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi konusunda çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Emiroğlu şöyle konuştu: “27 Aralık 2011 tarihinde leasinglerde KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi sektör stratejisinin bir eylemiydi. Bu uygulamayla sektörün içindeki bazı makine grupları dışarıda kaldı. Son geldiğimiz nokta ise, dışarıda kalan makina grupları için de leasinglerde KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi konusunda çalışmalara başladık. Türkiye ilk kez Makine Sektör Stratejisi Belgesine kavuştu. Buradaki eylemler devlet politikası haline geldiği için adım adım gerçekleştiriliyor.”

HEDEF NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRMEK

Genel kurulda İMDER başkanlığı için güven tazeleyen Cüneyt Divriş ise, sektörde eğitime ve kaliteli elamana çok önem verdiklerini belirterek, “Haydarpaşa Endüstri Meslek Lisesi’nde İş Makinaları Bölümü’nün açılması için dernek adına birçok girişimde bulunularak, yaklaşık 2 milyon TL’lik bir yatırımı sektörümüze kazandırdık” dedi.

Divriş “Hedeflerimiz arasında iş makinası kullanıcı sayısını artırmak ve bu sayıyı artırırken de daha verimli, daha profesyonel kullanıcılar yetiştirmek var. Ayrıca üniversiteler ile irtibata geçerek, sektörümüzle ilgili bölümlerde iş makinalarını seçmeli ders olarak koyulabilmesi, meslek seçiminde iş makinaların da önemli bir iş sahası olduğunu kanıtlamak için çalışmalarımı devam edecek” diye konuştu.