Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kendi küçük ekonomisi büyük ülke: KATAR

Dünyanın en büyük gaz ve petrol rezervlerine sahip ülkelerinden olan Katar, önümüzdeki 10 yılda uygulamaya koyacağı büyük inşaat projeleriyle Ortadoğu’nun en dikkat çeken ülkeleri arasında yer alıyor. 1 milyon 700 bin nüfusu ve 11 bin km² yüzölçümüyle en küçük Arap ülkelerinden olan Katar’ın önümüzdeki 5 yıl içinde alt yapı ve üst yapı projelerine ayıracağı bütçe 150 milyar dolar. 2022’de Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak ülke bunun için 2017’ye kadar hazırlıklarını tamamlamayı hedefliyor.

Dünya Kupası hazırlıklarının diğer altyapı projelerinin tamamlanma sürecini hızlandırması beklenen ülkede öne çıkan büyük projeler arasında 42.9 milyar dolar değerinde olacak demiryolu ağı inşaatı, 6 milyar dolarlık Doha Limanı inşa projesi, 10 milyar dolarlık Urjan Kalkınma Projesi, 6.3 milyar dolarlık Lusail Kalkınma Projesi ve 6 milyar dolarlık Ras Laflan Olafik Kompleksi Projesi bulunuyor.

Ülkede önümüzdeki yıllarda 4 milyar dolarlık 9 yeni stadyumun inşası ile 3 stadyumun yenilenmesi, 50 milyar dolara mal olacak metro ve hafif raylı sistemin yapılması gibi altyapı yatırımları öne çıkıyor. Otel ve turizm altyapısı için de 17 milyar dolarlık bir bütçe sözkonusu. 2015’e kadar ülkede inşaat sektörünün her yıl yüzde 12 oranında bir büyüme göstermesi bekleniyor. Genel inşaat alanında bina inşasının yüzde 57’lik kısmı oluşturduğu ülkede yakın gelecekte yine bu yönde bir ilerleme bekleniyor.

DEV DEMİRYOLU PROJESİ

Katar’da devam eden projelerin değerinin 250 milyar doları aştığı tahmin ediliyor. Dubai merkezli araştırma şirketi Zawya’nın raporuna göre, toplam yatırımın yüzde 34’ü altyapı projelerine harcanacak.

Raporda altyapı yatırımlarına 80 milyar dolar, petrol ve gaz projelerine 75 milyar dolar, emlak sektörüne 55 milyar dolar ve petrokimya, enerji ve su yatırımlarına ise 11 milyar dolarlık harcama yapılacağı belirtiliyor. Katar’daki en yüksek değere sahip proje ise demiryolu ağı inşaatı. Katar Demiryolu Geliştirme Şirketi tarafından yürütülen projenin değeri 42.9 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

Sıralamada Katar Petrol’e ait 20 milyar dolar değerindeki Kuzey Gaz Sahası Geliştirme projesi ikinci geldi. Emlak Şirketi UDC tarafından yürütülen İnci adlı emlak projesi ise 14 milyar dolar ile üçüncü. İnşaatı halen devam eden ve Türk firmalarının da proje aldığı Yeni Doha Uluslararası Havaalanı’nın maliyeti ise 7 milyar dolar olarak tahmin edildi.

ÜLKEDEKİ TÜRK FİRMALARI

35 büyük Türk inşaat firmasının aktif olarak çalıştığı ülkede Türk yatırımlarının değeri 2 milyar doları geçiyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 600 milyon doları buldu. Katar’da iş yapan onlarca Türk firması arasında öne çıkanlar şunlar: Baytur, Tekfen İnşaat, Gama, STFA, TAV Taisei, Teknotes Mühendislik İnşaat, Yüksel İnşaat, Fernas, Anel Elektrosis, Handar Çelik.

7 bin 500 Türk vatandaşının yaşadığı Katar’da bu sayının esas kısmı inşaat projelerinde çalışıyor. Türklerin kalan kısmı ise hizmet sektörüyle restoran ve cafe işletmeciliğinde yer alıyor. Türkiye ülkedeki Türk nüfusun sosyal ihtiyaçlarını karşılamak ve ülkede çalışmak isteyen Türkleri cesaretlendirmek amacıyla Katar’da farklı projeler düşünüyor.

Bunlardan biri de Katar’daki Türk çocuklarının eğitim göreceği bir okul inşa etmek. Türkçe eğitimin verildiği bir okul eksiğinin çoğu aileyi Katar’a gelmekten alıkoyabildiğini belirten Katar Büyükelçisi Emre Yunt, planladıkları okulun açılmasıyla ülkeye daha çok Türk çalışanın gelmesini umduklarını söyledi. Yunt, okul inşaatının bu yılın sonuna doğru başlayacağı bilgisi verdi.

YEREL FİRMA ORTAKLIÐI ŞART

Katar’da yatırım yapacak yabancı firmaların yatırım risklerini en aza düşürmek için ülkedeki yerel bir firmayla ortaklık kurmaları öneriliyor. Ülkenn önde gelen inşaat firmalarından Redco Construction Almana’nın yönetim kurulu üyesi Monjid Abdulmecid, “Katar’da başarılı olmak için etkili ve faal bir ortak girişim kurmak çok önemli” diyor.

Katar’ın 2022’deki Dünya Kupası için 100 milyar dolarlık bir yatırım öngördüğünü söyleyen Abdulmecid, “bu büyük yatırım tedarik, işgücü, sağlık ve güvenlik gibi alanlarda firmalara yeni zorluklar getirecek. Bu nedenle pazarı ve ülkeyi iyi bilen, taşeron firmalara rahatça ulaşacak bir yerel firma ile yapılacak ortaklıklar yabancı firmaların işlerini çok rahatlatacak” önerisinde bulunuyor.

BU YIL BİTECEK 16 MİLYAR DOLARLIK PROJELER

1996’dan bu yana büyüyen doğal gaz projeleri ve 2006’da düzenlenen Asya Oyunları’ndan bu yana canlı bir dönem geçiren inşaat sektöründe 2007’de başlayıp bu yıl tamamlanması beklenen 66 dev proje bulunuyor. Toplam değeri 16.2 milyar dolar olan projelerden öne çıkanları şöyle:

29 adet yol projesi için 8,2 milyar dolar:

Salwa Yolu, Kuzey Yolu (4 faz), Dukhan Otoyolu (3 faz), Umm Birkah Yolu, Doha Çevre Yolu (çeşitli fazlar), Mesaimeer Yolu, 55. Karayolu, Lusail Caddesi, Al Markhia ve TV Kavşakları ile Wakrah Yolu projeleri

16 adet bina projesi için 3 milyar dolar:

Tıp Kulesi (Medical Tower), Olimpiyat Köyü, Wakrah Hastanesi, Deniz Bilimleri ve Balıkçılık Araştırma Merkezi, Al Khor Çevre Parkı, Emirlik Yat Rıhtımı, Ruwai Limanı Geliştirme projesi ve çeşitli sağlık merkezleri ve okul inşaatları

21 adet su ve kanalizasyon projesi için 4,9 milyar dolar:

Sanayi Bölgesi, Wakrah, Maither, Doha Club yakınlarındaki pompa istasyonlarının inşası ve mevcut tesislerin iyileştirilmesi çalışmaları.