Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kentsel dönüşüm uzun vadeli düşünülmeli

Entegre Harç ve Pazarlama Direktörü Ergün Sevim, 20 yıl sonraki enerji ihtiyacının artacağından hareketle Türkiye’de hazırlanacak kentsel dönüşüm projelerinin de uzun vadeli düşünülmesi gerektiğini vurguladı. “20 yıl sonra enerji ihtiyacı daha da artacak. Bu yüzden Avrupa’da olduğu gibi mantolama kalınlıklarının yüksek tutulması ülkemiz menfaatinedir” diyen Sevim, kentsel dönüşümle beraber binalarda yapılan mantolamanın ileride enerji açığının kapanmasına da yardımcı olacağını söyledi.

HALA ÇOÐU KİŞİNİN HABERİ YOK

1 Ocak 2011 tarihinden itibaren geçerli olan yeni yasa gereği 2017 yılına kadar tüm binaların ‘Bina Enerji Kimlik Belgesi’ alması gerektiğini hatırlatan Sevim “fakat birçok kişinin halen konu hakkında haberi dahi yok” dedi.

Kentsel dönüşüm projelerinin binalarda ısı yalıtımı konusunda büyük katkı sağlayacağını belirten Sevim, “Isı yalıtımı gerçekten çok önemli bir konu çünkü ciddi derecede bir enerji tasarrufu sağlanıyor. Kışın evler daha sıcak yazın ise soğuk kalıyor. Böylece doğalgaz ve elektrik faturaları yüzde 50 oranla azalıyor” dedi.

KENTLER GÜZELLEŞECEK

Kentsel dönüşüm projeleri sayesinde yıkılıp yeniden yapılacak binaların mantolanmış olacağını ifade eden Sevim, “Yeni yapılan binalarda zaten ısı yalıtım sistemleri yapılıyor. Eski binalar da kentsel dönüşüm sayesinde mantolanacak. Bu da demek oluyor ki ciddi bir enerji tasarrufu sağlanacak” diye konuştu.