Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kentsel dönüşümde fay hattı önceliği

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği’nin İstanbul’da düzenlediği Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nin açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümde deprem aksı üzerinde bulunan kentlere öncelik verileceğini söyledi.

“Kentsel dönüşümü afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kapsamıyla bütünleştirerek Türkiye’de daha da yaygınlaştıracağız” diyen Bayraktar, “Bugüne kadar Erzincan’da, Kars’ta, Ankara’da, İstanbul Küçükçemece’de, Türkiye’nin birçok yerinde Diyarbakır’da, İzmir’de kentsel dönüşümler yaptık” dedi.

HÜKÜMET OLARAK KARARLIYIZ

Planlı kentleşme ve konut üretimi programı kapsamında şu anda Türkiye’nin 170 noktasında TOKİ’nin kentsel dönüşüm yaptığını söyleyen Bayraktar şöyle devam etti:

“Şimdi tüm Türkiye’de yoğun nüfus olan yerden başlamak üzere ve deprem aksı üzerinden başlamak üzere ki, Türkiye’de ana deprem aksı 15 bin kilometre, Afyon’a giden, İzmir’e giden kanatlarla birlikte Türkiye 24 bin 500 kilometrelik bir deprem aksı üzerine oturuyor, Marmara Bölgesi’nden başlamak üzere doğuya doğru önemli olan vilayetlerimizde becerisi olan belediye başkanlarımızla beraber hareket etmek üzere afet riski altındaki alanların dönüştürülmesini başlatacağız. Burada kararlıyız. Hükümet olarak kararlıyız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak kararlıyız.”

YEŞİL BİNALARA KREDİ TEŞVİKİ

Afet dönüşümü ve kentsel dönüşümün yanı sıra çevreci binaları da destekleyeceklerini belirten Bayraktar, bu kapsamda yeşil binaları kredi ve vergilerle teşvik edeceklerini söyledi. Bayraktar, “Ülkemizde binalar yüzde 38-40 oranında enerjiyi emiyor. Fosil yakıtlara ödediğimiz yıllık para 55 milyar dolar. Yalıtımla binalarda yüzde 50’ye varan enerji tasarrufu sağlayabiliriz. Yeni yapılan binalarda eskiye göre enerji tasarrufu yüzde 20 ile yüzde 80 arasında artıyor” dedi.